Hriňovská priehrada – tradičný cieľ turistov, cykloturistov, fotografov aj hubárov

V širokom údolí pod majestátnou Poľanou, tam, kde ústi tok riečky Hukava do  Slatiny, bola v 60. rokoch minulého storočia vybudovaná vodná nádrž Hriňová. Jej výstavbu podnietili požiadavky na pokrytie potrieb pitnej vody pre skupinový vodovod, zásobujúci priľahlé mestá a obce .

Výhľady z miesta vodnej nádrže sú krásne v každom ročnom období. Voda v nádrži je priehľadne čistá, v okolitých lesoch sa nachádza množstvo húb. A tiež malín, černíc a jahôd.

Z histórie

V povojnových budovateľských časoch vznikol výrazný dopyt po pitnej vode pre rozvíjajúcu sa Detvu, Hriňovú a priľahlé obce. Voľba na stavbu priehrady padla na údolie potoka Slatina v jeho vrchnej časti toku. Komplikovaná geológia podložia dala zabrať projektantom, ktorí museli zvoliť správny typ hrádze. Tak bol navrhnutý kameninový priehradný múr s vnútorným šikmým a horným zvislým tesnením. Hrádza má výšku od 42 do 51 m. Napriek všetkým prípravám bola priehrada stavaná „hŕ systémom“, kedy nadšenie predčilo dôslednosť doťahovania detailov a preto sa už pri napúšťaní vodného telesa začali objavovať prvé vážne chyby. Tieto sa naprávali viac ako 20 rokov, kedy bola urobená dôsledná sanácia a všetky dlhoročné problémy boli vyriešené. Priehrada bola stavaná v rokoch 1960 – 1965 a sanácia prebehla v rokoch 1988 – 1992. Následne prebehli záťažové testy a až od roku 1998 je priehrada oficiálne v plnej prevádzke. Objem vodnej nádrže je 7,4 mil. m³ vody.

Počas výstavby bolo zatopených niekoľko domov a v roku 1962 bola zrušená aj lesná železnica, ktorá v dĺžke 23 km spájala Kriváň a Snohy.

Poloha

Okres:    Detva

Obec:     Hriňová

GPS:     48°36′12″S 19°32′48″V

Mapa: Klikni na obrázok 👇


Zdroj a foto: Jozef Martinský / Eagle’s View

Hriňovská priehrada – tradičný cieľ turistov, cykloturistov, fotografov aj hubárov

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest