Lockheed Martin- školský autobus, ktorý jazdí po Marse!

Navonok obyčajný školský autobus ukrýva vo svojich útrobách nečakaný priestor virtuálnej reality, vďaka ktorému sa dá cestovať po Marse.

„Field Trip to Mars“ bol vôbec prvým skupinovým zážitkom z virtuálnej reality. Neboli k tomu potrebné žiadne špeciálne okuliare, ani náhlavná súprava. Tie zastúpili špeciálne upravené okná.  Vozidlo, ktoré má doslova tvar klasického žltého školského autobusu, sa stalo domovom pohlcujúceho virtuálneho zážitku, ktorý slúži na prepravu cestujúcich na povrch Červenej planéty.

Technológia zajtrajška už dnes

Spoločnosť Lockheed Martin ako sponzor festivalu vedy a techniky v USA v roku 2016 zahájila širšiu iniciatívu Generation Beyond, ktorá má inšpirovať a zaujať vedcov a technológov zajtrajška. Ako svoj „objekt na predvádzanie“ si vybrala školský autobus. Dalo by sa povedať, že nudný starý školský autobus dostal plné priehrštia virtuálneho kúzla. Interiér autobusu bol zmenený tak, aby bola pre deti pohlcujúcim a vykresleným zážitkom vo virtuálnej realite. A hlavne – aby sa dozvedeli viac o Marse pri bežnej jazde po uliciach mesta. Autobus využíva niekoľko senzorov na sledovanie skutočného sveta a jeho premenu na zážitok vo svete virtuálnej reality. Je to úžasné. Všetko vyzerá ako skutočné: autobus ide napríklad 60 km/h – svet za oknami rovnako tak. Autobus zahne doprava a krajina za oknom sa bude správať presne tak, ako v skutočnom svete. Inžinieri z Lockheed Martin namapovali totiž povrch Marsu do ulíc miest vo Washingtone, DC. Vytvorili tak podrobnejší prieskumný zážitok.

Cesta do neznáma

Samotný projekt bol plný neznámych: Ako vytvoriť „skupinovú“ skúsenosť s virtuálnou realitou? Môže ponorenie do nej fungovať aj bez náhlavnej súpravy? Vďaka veľkým skúsenostiam s nastaveniami vesmíru (napríklad vo filmoch Gravity, The Martian) a niektorým mnohonásobne oceneným projektom VR bola spoločnosť Framestore dobre vybavená na zvládnutie tohto problému. S využitím herného enginu Unreal ako platformy pre tento zážitok vytvoril Framestore „svetový priestor“. Územie s rozlohou 200 štvorcových míľ, založené na skutočných pouličných konfiguráciách DC. Tím programovo zakryl oblasť geologickými prvkami a maľovanými objektmi pozdĺž trasy autobusu a vytvoril systém, ktorý by umožňoval virtuálne zdieľanie skutočnej rýchlosti autobusu, GPS a akcelerometra v reálnom čase. Tak sa vytvoril skutočný školský autobus, ktorý začal existovať vo sfére videohier. Samotný autobus sa stal náhlavnou súpravou: priehľadné obrazovky s rozlíšením 4K umožnili cestujúcim pozerať sa von nie do ulíc mesta, ale do skalnatého terénu Marsu.

Pohlcujúci vzdelávací zážitok

Spoločnosť Lockheed Martin uviedla na trh autobus „Mars Experience“ v roku 2016. Doteraz sa na ňu vyvezlo na Červenú planétu takmer 110 000 študentov, rodičov a pedagógov. Pohlcujúci vzdelávací zážitok bol navrhnutý tak, aby študentom ukázal, že výlet na Mars nie je tak ďaleko, ako sa môže zdať. Prví ľudia, ktorí budú po Marse kráčať, sú pravdepodobne v škole práve teraz.

Spoločnosť Lockheed Martin neskôr  darovala svoj oceňovaný autobus „Mars Experience“ múzeu Smithsonian’s National Air and Space Museum Udvar-Hazy Center .

Ako prvá išla autobusom v novom domove skupina študentov štvrtého a piateho ročníka z neďalekej základnej školy Loch Lomond .

Autobus „Mars Experience“ je súčasťou širšieho vzdelávacieho programu Generation Beyond STEM spoločnosti Lockheed Martin , interaktívneho digitálneho učebného plánu používaného v tisíckach tried po celej krajine. Spoločnosť Lockheed Martin rozširuje svoje vesmírne učebné osnovy a zavádza nové plány digitálnych lekcií Generation Beyond a vzdelávacie videá zamerané na letectvo a vesmír.

Foto: Framestore, Lockheed Martin

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest