Inovatívne autobusové zastávky v Dubaji poskytujú čakajúcim pohodlie s pridanou hodnotou

Už je tomu rok, ako sa v Dubaji objavila prvá autobusová zastávka novej generácie. Ďalšie pribúdajú.

Prvé autobusové zastávky novej generácie boli postavené v husto obývaných oblastiach Dubaja, kde ich cestujúci verejnej dopravy najviac potrebujú. Počas neúnosných horúčav v Dubaji by ani  príliš dlhé čakanie na hromadnú dopravu nemalo cestujúcim spôsobiť nepríjemné pocity.

Nová generácia zastávok

Podľa dubajského úradu pre cesty a dopravu sú zastávky novej generácie vybavené klimatizáciou, zariadeniami pre osoby so zdravotným postihnutím vrátane vozičkárov a zrakovo postihnutých, ako aj parkovacími stojanmi pre bicykle. Nové zastávky dnes môžete vidieť na bulvári Satwa, Burj Khalifa alebo na ulici Al Mustaqbal v blízkosti komplexu Emirates Towers. V nasledujúcich troch rokoch pribudne v celom meste celkovo 1 550 nových autobusových zastávok.

Je to v súlade so stratégiou šejka Mohameda bin Rašída Al Maktúma, viceprezidenta, predsedu vlády Spojených arabských emirátov a vládcu Dubaja, vytvoriť z emirátu „dokonalé mesto pre stabilný a bezpečný život“.

Účelová modernosť

Dizajn zastávok je inšpirovaný výdobytkami modernej architektúry. Pre rôzne oblasti Dubaja boli vyvinuté celkovo 4 typy vnútorných inovatívnych zastávok. Tie fungujú na báze solárnych panelov. Autonómne autobusové zastávky vybavené klimatizáciou pritom vôbec nezávisia od elektrických systémov mesta.

Najväčší model dokáže počas dňa obslúžiť viac ako 750 cestujúcich. Takéto zastávky sú postavené na najvyťaženejších autobusových linkách. Do dubajskej krajiny zapadnú aj menšie „kapsule“ s kapacitou 100 alebo viac cestujúcich denne.

Vízia budúcnosti

Vďaka neustálym inováciám predpovedá dubajský úrad pre cesty a dopravu, že čoraz viac ľudí bude využívať verejnú dopravu namiesto súkromnej. Všetky zastávky budú vybavené obrazovkami zobrazujúcimi trasy autobusov a cestovné poriadky. Treba pripomenúť, že v súvislosti s vykonávaním opatrení na prevenciu koronavírusu COVID-19 sú zastávky verejnej dopravy v Dubaji polepené nálepkami – indikátormi sociálnej vzdialenosti. Rovnaké tematické nálepky sú aj na samotných autobusoch. Navyše je vnútrajšok každej zastávky dezinfikovaný.

V procese testovania nových technológií sa zohľadňujú všetky pozitívne a negatívne stránky využívania alternatívnych zdrojov energie, napríklad výstupný výkon, miera spoľahlivosti a odolnosti proti poruchám, náklady na výrobu a prevádzku v mestách, dopad na životné prostredie a tak ďalej.

Foto: emirates247.com,

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest