Úžasná premena zanedbanej autobusovej zastávky vo Zvolene

Už ste videli, aby autobusovú zastávku vynovili sovy? Vo Zvolene sa tak stalo.

Zanedbané zastávky MHD neprispievajú ku kultúre cestovania. Neprospievajú ani blízkemu okoliu a strácajú svoju funkčnosť hlavne preto, že čakanie v nich je pre cestujúcich doslova trestom. Jedna takáto zastávka je hrdinom nášho príbehu. Príbehu so šťastným koncom. Na začiatku bola skvelá myšlienka, ktorú naša spoločnosť podporila.

Kto sú sovy spod Pustého hradu?

„Sovy spod Pustého hradu“ sú žiacky tím zo Základnej školy Námestie mládeže vo Zvolene. Keďže sova je súčasťou loga školy a zrúcaniny Pustého hradu sú významnou národnou kultúrnou pamiatkou na území Zvolena, spája ich názov tieto dva odkazy. Každoročne škola vypracováva projekt, ktorému sa žiaci venujú. V školskom roku 2020/2021 padla voľba na projekt zmeny. Sami o ňom na svojom profile píšu: „Ešte minulý rok sme sa zamysleli nad tým, ako by sme chceli, aby vyzeralo naše mesto. Potom sme si urobili prechádzku po okolí, aby sme na vlastné oči videli, čo by sme mohli skúsiť zmeniť. Nápadov bolo hneď niekoľko!

Vytvorili sme dotazník, v ktorom sa mohli vyjadriť aj ďalší obyvatelia mesta Zvolen. Na základe odpovedí respondentov, ktorí vyjadrili nespokojnosť so stavom zastávok MHD, sme sa rozhodli opraviť jednu z autobusových zastávok na sídlisku Západ vo Zvolene. Najväčší záujem bol o úpravu zastávky Ľ. Štúra. Tú sme sa rozhodli premaľovať.“

Ako zmeniť svet k lepšiemu?

Od myšlienok k činom nemajú Sovy spod Pustého hradu ďaleko. S projektom „Nová tvár zastávky“ sa zapojili do programu s názvom Roots & Shoots, organizovaného nadáciou Green Foundation. Jeho cieľom je podpora mladých ľudí pri riešení problémov svojho okolia.

Roots & Shoots Slovakia je slovenskou verziou globálneho vzdelávacieho programu britskej prírodovedkyne Jane Goodall v oblasti výchovy k udržateľnému rozvoju. Program „Roots & Shoots Slovakia“ prináša do slovenského vzdelávacieho systému nový výučbový model, postavený na metodike tzv. komunitného učenia. Jeho jedinečnosť spočíva predovšetkým v priamom zapájaní mladých ľudí do riešenia lokálnych problémov svojej komunity. Cieľom programu Roots & Shoots je vychovávať z mladých ľudí aktívnych občanov, schopných meniť svet k lepšiemu.

Po obhajobách projektu „Nová tvár zastávky“ pred komisiou dostali finančný grant od nadácie Green Foundation.

Premena

Hovorí sa, že lepšie je raz vidieť, ako stokrát počuť. Prinášame vám fotografie z renovácie zastávky, ktoré naozaj hovoria za všetko. „Sovám spod Pustého hradu“ v mene našej spoločnosti úprimne ďakujeme a držíme palce v ďalších skvelých nápadoch na projekty. Zmena sveta k lepšiemu totiž začína práve takouto cestou. sme radi, že sme boli pri tom.

Foto: Michal Mališ, Jozef Brzula

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pin It on Pinterest