Jack Conrad’s Band Bus bol ako z inej planéty a naozaj premával

Tento autobus je podľa nás najbizarnejším predvojnovým dizajnérskym počinom minulého storočia.

Autobus, ako z iného sveta bol vyrobený v roku 1935 pre potreby filmového štúdia Paramount (USA). Zahral si totiž jednu z hlavných úloh vo filme Ukradnutá harmónia (Stolen Harmony) z toho istého roku. Hoci sa vo filmárskom remesle často používali klasické vozidlá, „zamaskované“ vo futuristickom šate, tento bol naozaj vyrobený a dokonca mal platné osvedčenie o technickej kontrole a počas filmovačky jazdil po bežných komunikáciách.

Pripravili sme pre vás krátky zostrih záberov zo spomínaného filmu, v ktorých sa tento autobus objavil:

Autobus pre 36 cestujúcich bol ovládaný vodičom, ktorý sedel v presklenej kabíne, vyčnievajúcej zo strechy vozidla. Zadná časť autobusu bola vybavená zvláštnym chvostom, rozprestierajúcim sa ponad vyhliadkovú plošinu pre cestujúcich. Autobus mal vzadu dve nápravy a pôsobil naozaj impozantne. Aj napriek úsiliu sa nám nepodarilo zohnať presnejšie technické dáta, i keď niektoré zdroje uvádzajú, že základom pre dizajn a výrobu bol americký Futurliner od General Motors.

Po ukončení filmovania bol krátku dobu autobus uskladnený vo filmových štúdiách v Los Angeles a potom rozobratý a kabína pravdepodobne zošrotovaná. Kvôli filmovaniu mal špeciálne povolenie na premávku po bežných komunikáciách. Z tohto dôvodu musel prejsť dôkladnou kontrolou technického stavu, hlavne bŕzd a riadenia.

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest