Chmarošský viadukt: cesta za najkrajším kamenným mostom na Slovensku

Chmarošský viadukt ležiaci pod Kráľovou holou zaujme nielen svojou krásou, ale aj majestátnosťou technického prevedenia. Keďže ide o funkčný most, je dodnes súčasťou železničnej trate Červená skala – Margecany. Množstvo turistov využíva možnosť previezť sa po tomto moste vlakom z Telgártu smerom na Dobšinskú ľadovú jaskyňu. My vás pozývame na výlet, počas ktorého budete mať možnosť obdivovať tento stavebný skvost „zdola“. Z obce Telgárt vedie k lokalite cca 1km dlhá značená trasa i ďalšie neznačené cesty. Ide o nenáročnú a veľmi príjemnú prechádzku.

Zopár čísel na úvod

Chmarošský viadukt je postavený z 5420 m2 kamenného muriva. Klenbový, oblúkový most má polomer 300m a tvorí ho dovedna 9 oblúkov so svetlosťou 10m. Dĺžka viaduktu dosahuje 113,6m a zanedbateľná nie je ani výška 18m nad údolím, ktoré premosťuje. Pre svoj výnimočný pôvab je obľúbený u turistov i fotografov. Raritou slovenských železníc je aj neďaleký tunel Kornela Stodolu, ktorý je jediným špirálovitým tunelom na Slovensku.

História

V tridsiatych rokoch 20. storočia boli dopravné spojenia (cestné i železničné) medzi západom, stredom a východom nepostačujúce, a tak sa hľadali návrhy na dobudovanie železničnej siete, ktorá by tieto nedostatky odstránila. Rozsiahla projektová dokumentácia k novej železničnej trati Červená Skala – Margecany si vyžadovala viacero zásahov a zmien, kalkulovala s technickými parametrami aj rázovitým terénom. Stavba bola slávnostne zahájená 31. mája 1931 výkopom pri budúcom Telgártskom tuneli. Úsek číslo 1. z Červenej skaly do Telgártu dokončili v septembri roku 1933 a do prevádzky ho spustili o mesiac neskôr. Ruch okolo stavby železničnej trate prilákal robotníkov z blízkeho i vzdialenejšieho okolia, ktorí spustením výstavby získali na dlhší čas prácu. Najviac robotníkov pracovalo na železničných stavbách v 1. oddieli v roku 1932 – až 3280 ľudí a pokračovali v stavebných prácach až do roku 1936. Objem pracovnej sily sa však rokmi menil v závislosti od fázy v akej sa projekt výstavby nachádzal. V čase najintenzívnejšieho stavebného rozmachu pracovalo na trati vyše 9000 robotníkov. Dňa 26. júla 1936 Železnice oficiálne odovzdali celú trať číslo 173 Červená Skala – Margecany do verejnej prevádzky.

Ako z filmu o Harrym Potterovi

Počas pekného dňa tu narazíte na viac ľudí, ktorí sa tu však veľmi nezdržia. Na most je zakázané liezť, a vytvoriť si pár záberov mostu netrvá príliš dlho. Turisti väčšinou pokračujú ďalej do národného parku Nízke Tatry. Blízkosť k samotnému Telgártu zláka aj vrátiť sa do obce, nastúpiť na vlak a zviezť sa až na stanicu „Dobšinská ľadová jaskyňa“. Tam stačí po cca polhodine a nastúpiť na spiatočný vlak do Telgártu. Nápadná podobnosť so škótskym Glenfinnanským viaduktom, známeho z filmu o Harrym Potterovi priniesla Chmarošskému viaduktu ešte väčšiu návštevnosť a musíme uznať, že ide naozaj o veľmi fotogenické miesto. Ďalším benefitom je, že sa neďaleko nachádza ďalší z turistických cieľov – prameň Hrona. K  tomu vás v tipe na výlet zoberieme nabudúce.

Poloha

Východzí bod: Telgárt, Brezno (Banskobystrický kraj)

GPS: 48,855059 20,203983

Autobusové spojenie: linka 603433 Podbrezová-Telgárt a 603434 Telgárt-Podbrezová

Mapa: Klikni SEM, alebo na obrázok mapy

Foto: Jozef Martinský / Eagle’s View

Chmarošský viadukt: cesta za najkrajším kamenným mostom na Slovensku

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest