Ženy za volantom autobusov Greyhound boli priekopníčkami „šoférčiny“ svojej doby

Autobusová spoločnosť Greyhound sa v USA zaradila medzi prvé na svete, ktoré bez okolkov prijímali na pozície „vodič autobusu“ osoby nežnejšieho pohlavia.

Bol začiatok 40. rokov minulého storočia a prakticky len dvadsať rokov predtým získali v Amerike ženy volebné právo. Spoločnosť Greyhound vlastnila nádherné autobusy a podľa dobového reklamného sloganu obsadila niekoľko liniek nádhernými ženami. Hlavnými cieľmi feministickej vlny v USA bolo predovšetkým dosiahnuť práva na rovnaké vzdelávanie žien, ďalej rovnosť práv občianskych a politických. Tiež išlo uznanie schopnosti jednotlivých žien zaujať postoj racionálnej morálnej osoby v rovnakej miere ako u mužov. Akceptovaním týchto pravidiel tak získala mediálnu pozornosť nielen spoločnosť Greyhound, ale hlavne vodičky v jej radách.

Jedinou úľavou pre ne bolo to, že po náročnom dni vodiča si niektoré mohli na druhý deň oddýchnuť v pozícii sprievodcu na dlhých linkách. Na krátkych medzimestských linkách totiž vodič musel zároveň s jazdou vydávať cestovné lístky v príslušnej hodnote.

Foto: Greyhound

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest