Vlaková drezina s karosériou minibusu VW-Transporter T1a budí dones zaslúženú pozornosť

Na našom facebookovom profile venujeme „autobusovým vlakom“ alias lokomotívam s karosériami autobusov pomerne veľkú pozornosť. Články o nich nájdete aj na našej stránke – napríklad TU. Nastal čas predstaviť ďalší z nich.

BA-Draisine (Bahnamtsdraisinen) s karosériou VW-Transporter T1a (VW Bulli) Klv 20-5011 – tak znie úplný názov koľajového „vozítka“, o ktorom si dnes napíšme viac.

Krátka história výroby

Vozidlo typu GBA 1 na báze karosérie mini autobusu VW vyrobila v roku 1955 spoločnosť Martin Beilhack Maschinenfabrik und Hammerwerk GmbH v Rosenheime pod továrenským číslom 2647 a dodala ho Nemeckým dráham (DB) ako Klv 20-5011 (Klv = malý automobil so spaľovacím motorom). Testy prototypu prebiehali už od roku 1954. BA-Draisine (drezina) s karosériou autobusu VW dostala prevádzkové číslo Kl 15401. V roku 1955 bolo vyrobených 30 vozidiel série GBA1, ktoré boli dodané DB. Po zavedení nového systému služobných čísel pre sekundárne vozidlá v roku 1955 DB zmenila služobné číslo na Klv 20-5031. Dreziny používali železničné úrady na kontrolu tratí a kontrolu železničných zariadení. Väčšina z týchto 31 vozidiel bola vyradená z prevádzky do konca 70. rokov. Podľa súčasných poznatkov sa železničným nadšencom podarilo zachovať 7 vozidiel.

Popis

Na konštrukciu tohto typu dreziny sa použila karoséria verzie kombi transportéra Volkswagen T1a. Volkswagen AG dodal kompletnú karosériu so zváraným pomocným rámom, ako aj pohonnú jednotku s benzínovým motorom „boxer“ s výkonom 24,5 k v priemyselnej verzii a pripojenou mechanickou štvorstupňovou prevodovkou. Karoséria bola namontovaná na prídavnom zváranom ráme. Na stred tohto rámu bolo pripevnené hydraulické zdvíhacie zariadenie, ktoré umožňovalo otočenie vozidla na mieste pri zmene smeru alebo vykoľajení.

Znak DB (Deutsche Bahn)

V čase dodávky drezín DB ešte nepoužívala logo spoločnosti, ktoré bolo zavedené až v roku 1956. Preto mali Klv 20 na prednej strane nezvyčajný znak DB, písmená DB v kruhu. Zatiaľ čo na prototype bol ešte priskrutkovaný vyvýšený plechový znak, na sériových vozidlách bol znak namaľovaný. Nie je známe, či toto označenie DB používala aj predtým alebo potom. V priebehu rokov bol tento nápis DB na väčšine drezín premaľovaný.

Svetlomety

Pôvodne boli na drezinách v prevádzke oba pôvodné svetlomety VW a pravé zadné svetlo. Svetlomet vľavo v smere jazdy bol dodatočne vybavený červenou žiarovkou parkovacieho svetla na signalizáciu nesprávneho smeru jazdy. Aby bolo vozidlo viditeľné podľa predpisu, muselo sa v tomto prípade biele svetlo Bilux tohto svetlometu vypnúť spínačom určeným na tento účel. Pri špeciálnych prácach (inštalácia nových návestných svietidiel a návestných podper) boli od mája 1956 svetlá odpojené a zatreté farbou, alebo odstránené. Namiesto nich boli vpredu namontované nové štandardné svetlá predpísané pre všetky pomocné vozidlá (2 x biele) a vzadu (1 x červené).

Technické údaje

Výrobca: Martin Beilhack Maschinenfabrik und Hammerwerk GmbH, Rosenheim

Rok výroby: 1955

Sériové číslo: 2647

Typ: Železničný kancelársky vozík GBA 1

Hlavné číslo: DB: Klv 20

Typ DB (BA): 200

Motor: vzduchom chladený 4-valcový 4-taktný benzínový motor VW boxer, 122

Objem:1.192 ccm

Výkon: 20 kW (27 k) pri 3 000 otáčkach za minútu

Maximálna rýchlosť: 70 km/h do 10 ‰ / 50 km/h do 25 ‰ / 20 km/h do 40 ‰

Manuálna prevodovka: ZF S 4-7 (4 rýchlosti dopredu, 1 dozadu).

Brzdy: bubnové, na všetkých 4 kolesách

Prevádzková brzda: ATE nožná brzda, hydraulická, pôsobiaca na všetky 4 kolesá.

Parkovacia brzda: ručná lanová brzda, mechanická, pôsobiaca na 2 zadné kolesá

Objem nádrže: 40 l

Elektrický systém: 6 V

Karoséria: 3-dverová, VW typ 221, výrobné číslo VW 101280

dĺžka: 4.100 mm

šírka: 1 700 mm

Výška (nad SE): 1 850 mm

rázvor: 2 400 mm

Usporiadanie náprav: 1A

Vlastná hmotnosť: 1 750 kg (podľa kolíkovej dosky 1 520 kg)

hmotnosť nákladu: 800 kg

Povolené osoby: 1 vodič + 7

Prídavné zariadenia: hydraulické otáčacie a zdvíhacie zariadenie

Súvisiace články:

Schi-Stra-Bus: autobusový vlak z Nemecka jazdil na cestách i koľajniciach

Ako autobusy Ikarus jazdili na Kube po koľajniciach v podobe vlaku

MÁV Ikarus 260: autobus, ktorý bol prerobený na vlak a potom opäť na autobus

Foto: hellertal.startbilder.de, ble.loyal-systems.de, maggiolinomane.blogspot.com

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest