Leyland Cheetah – zaujímavý autobus z roku 1939 prekvapil chvostovou plutvou

Autobus Leyland Cheetah LZ5 s karosériou Harrington C31F mal naozaj nezvyčajnú plutvu na konci karosérie. Pátrali sme po tom, prečo tam bola.

Krátka história

Automobilová spoločnosť Leyland Motors bola významným výrobcom autobusov používaných nielen vo Veľkej Británii ale aj po celom svete. V prvej polovici minulého storočia táto spoločnosť udávala na starom kontinente trendy v autobusovom priemysle. Leyland bol jeden z prvých výrobcov, ktorí vymysleli nové typy podvozkov pre autobusy odlišných od podvozkov nákladných automobilov. Okrem toho sa firma mohla pýšiť skvelými dizajnérmi, medzi ktorými boli kráľmi John George Rackham a Thomas Harrington. Pri pohľade na Leyland Cheetah, alias autobus s plutvou, z roku 1939 určite pochopíte prečo.

Prečo plutva?

Práve v súvislosti s týmto netypickým „doplnkom“ sa vkrádal do „autobusovej archeológie“ mierny zmätok, nakoľko sa roky viedli spory o tom, akú primárnu funkciu táto plutva mala. Všetky dohady boli veľmi blízko pravde. No ešte pred pár rokmi ju nikto nemal potvrdenú. Indície však priam navádzali k správnej odpovedi.

Harringtonovci patrili k tým karosárňam, ktoré vyrábali karosérie so zakriveným pásom, ktorý k zadnej časti prudko klesal. Jednou z funkcií chrbtovej plutvy, ak nie jej hlavným účelom, bolo poskytnúť trochu viac priestoru pre hlavu cestujúcich, ktorí chceli mať prístup k zadným sedadlám.

Patent č. 461026

Thomas Harrington požiadal 5. novembra 1935 o patent, ktorý mu bol udelený pod číslom 461026 vo februári 1937 a v ktorého preambule sa uvádza: „V súčasnosti je obvyklé zjednodušovať motorové autobusy a jedným z dôsledkov toho sú ťažkosti pri zabezpečovaní dostatočného priestoru nad hlavou pozdĺž stredovej uličky a ešte dôležitejším aspektom je zabezpečenie primeraného vetrania motorových cestných autobusov, ktoré predstavuje osobitné ťažkosti. Cieľom nášho vynálezcu je poskytnúť motorový autobus príjemného vzhľadu, ktorý bude mať aj primeranejšie vetranie a lepší priestor nad hlavou a ktorý navyše povedie k účinnejšiemu vnútornému osvetleniu.

V podrobnej špecifikácii sa ďalej opisuje, ako sa to dosiahlo.

Observation Coach

Stojí ešte za zmienku, že výraz „Observation Coach“ namaľovaný na zadnej časti odkazuje na ďalší Harringtonov patentovaný prvok – líniu podlahy stúpajúcu v stupňoch smerom k zadnej časti vozidla, ktorá umožňuje cestujúcim lepší výhľad nad hlavy osôb na predných sedadlách. Všetky karosárske štýly s týmto prvkom sa oficiálne nazývali Observation Coach. Tento atraktívny dizajn nebol z bezprostredne predvojnovej produkcie Harringtonu najpočetnejší. Najčastejšie sa vyskytoval na ľahších podvozkoch, ako napríklad Leyland Cheetahs a Cubs. Autobus, o ktorom je tento článok mal navyše „pozorovaciu strechu“, ktorá sa dala úplne otvoriť,

Foto: Pete Edgeler, Geof Sheppard

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest