Ako autobusy Ikarus jazdili na Kube po koľajniciach v podobe vlaku

O zvláštnych vozidlách Ikarus na prepravu cestujúcich, ktoré mali telo autobusu a podvozok vlaku sa všeobecne vie. Pod názvom Ikarus 725.00 bol predstavený v roku 1983. Vznikol v spolupráci s inou maďarskou spoločnosťou Ganz – Mávag, ktorá mala dlhoročné skúsenosti vo výrobe lokomotív a koľajových vozidiel.

Čo však vie málokto, pred tridsiatimi rokmi sa objavil na Kube vlak, ktorý bol zhotovený z dielov autobusu Ikarus, vyrábaného na tomto ostrove pod značkou Girón.

Opäť sa to môže kríza

V predošlých článkoch, venovaných autobusom Girón ste sa mohli dočítať o divokých 90. rokoch. Vtedy sa rozpadlo spoločenstvo Rady vzájomnej hospodárskej pomoci, v rámci ktorého sa na Kubu dovážal tovar „na výmenu“ – napríklad Československo menilo svoje výrobky hlavne za nikel a cukor. V rámci obchodu RVHP sa tiež na Kubu dovážali stroje a zariadenia, ktoré by si domáci nedokázali sami vyrobiť. Perióda especial – čiže zvláštne obdobie tých rokov zasihlo túto krajinu v stave bezradnosti.

Kubánska ekonomika bola v prudkom prepade a tak na zabezpečenie dopravy bolo potrebné využívať vlastné zdroje. A hlavne mozgy, ktoré dokázali konštrukčne vyriešiť výrobu netradičných autobusov „Camellos“, o ktorých si určite v budúcnosti napíšeme viac, ale aj vlakov. Vyrobiť lokomotívu „z ničoho“ je úloha viac, než sizyfovská. No zdá sa, že húževnatý národ na lopatky nepoložilo nič.

Lokobus Girón (Ikarus)

Veľa sa o podrobnej histórii vzniku tohto autobusu nevie. Jedno je isté. Existoval a dôkazy sa zachovali na fotografiách z 90. rokov minulého storočia. Niekto si možno povie, že nie je nič jednoduchšie, ako dať železničnému podvozku telo autobusu a vyrobiť z neho vlak. Pri bližšom skúmaní fotografií však človek príde na to, že až taká „brnkačka“ to v žiadnom prípade nebola. Zvlášť ak sa nejednalo len o samotný hnací „rušeň“, ale aj vozne, ktoré musel za sebou potiahnuť.

Áno, vznikli aj železničné vozne Girón, ktoré už na prvý pohľad pripomínali svojimi líniami značku Ikarus. Nevieme, ako dlho trval ich vývoj ani samotná výroba. Jedno je však isté – na konci procesu si mohli všetci zainteresovaní povedať:“Páni, ono to jazdí!“

Foto: J.Veerkamp / bus-planet.com

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest