Valentínsky express 2023: malá reportáž o veľkej akcii

„Láska je všade navôkol“ – s týmto mottom vyrazil v skorých ranných hodinách 14. februára 2023 do ulíc Banskej Bystrice špeciálny autobus – Valentínsky Express. Jeho cieľom bolo tak, ako vlani, spríjemniť cestovanie počas Dňa zaľúbených všetkým, ktorí do neho nastúpia. A nielen to. Autobus slúžil aj ako jedinečná fotostena, aby si cestujúci mohli v ňom aj pri ňom urobiť exkluzívne fotografie na pamiatku. V meste pod Urpínom nastal naozaj jedinečný deň.

Stalo sa pred 1754 rokmi

Valentínsky Express je milou záležitosťou, ktorou chce Slovenská autobusová doprava Zvolen, a. s. netradičným spôsobom podčiarknuť význam slova láska v deň, ktorého slávenie siaha až do antického Ríma. Apropo, vedeli ste, že tento deň bol zasvätený bohyni Juno, Jupiterovej manželke, kráľovnej všetkých bohov, ochrankyni žien a svadieb?

Svätý Valentín, po ktorom dostal sviatok svoje označenie, bol kňaz v Ríme. Cisár Claudius II. Gótsky, v snahe vytvoriť mocnú armádu, vydal celkom extrémne nariadenie. Keďže si všimol, že slobodní regrúti bojujú statočnejšie a s väčším nasadením, ako vojaci, ktorých doma čakajú manželky a deti, zakázal sobáše mladých párov. Vstúpiť do manželského stavu mohli len tí, ktorí neboli vhodní pre vojenské remeslo, respektíve tí, ktorí si svoje roky v armáde už odslúžili.

Kňaz Valentín však nerešpektoval nariadenie svojho cisára. Napriek upozorneniam zo strany úradov naďalej v tajnosti sobášil mladých ľudí, ktorí si chceli vyslúžiť túto sviatosť. Jeho činnosť však bola čoskoro odhalená a jeho uväznili. Napriek mučeniu odmietol ponuku zachrániť si život zrieknutím sa Krista. Odsúdili ho na mučenie palicovaním, a keď sa ani po ňom nevzdal svojej viery, sťali ho spolu so sv. Máriom – 14. februára roku 269.

Valentínsky Express

Dnes si na cisára Claudia II spomenie málo ľudí. No na svätého Valentína takmer celý svet. Deň zaľúbených sa dnes už slávi takmer všade. Zvyčajne vo forme darov pre milovanú osobu. Nesmú chýbať kvety, čokoláda, valentínske karty. Niektoré krajiny majú svoju vlastnú tradíciu, zvyk, ktorým sa vzdávajú hold láske. My sme už po druhý rok vypravili na cesty Valentínsky Express. Vlaňajší rok 2022 bol prvým a tak trochu aj skúšobným rokom, kedy na linke 21/22 premával „špeciál“ s valentínskym polepom. V jeho vnútri sa o zábavu postarali študenti Fakulty dramatických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici. Výsledok dopadol nad naše očakávania a prakticky ihneď padol návrh vypraviť takýto autobus aj tento rok. Prispeli k tomu nielen pozitívne ohlasy, ale tiež vôľa všetkých zainteresovaných podieľať sa na prípravách Valentínskeho Expressu v roku 2023.

V autobuse to opäť roztočili študenti Fakulty dramatických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici. Spev, hovorené slovo, ale aj interakcia s cestujúcimi dostávala do varu celý autobus.

V poobedňajších hodinách pribudlo k dobrej nálade aj rozdávanie malých valentínskych darčekov. Tentokrát to boli voňavé medovníčky v tvare srdca. Veľmi nás tešilo, ako aktívne sa cestujúci zapájali do programu. Mnohí z nich si s chuťou zaspievali. Účinkujúci zožali aplauz po každom „čísle“ a hoci patrí linka 21/22 k tým najdlhším v MHD Banská Bystrica, tentokrát ubehla jedna otočka neskutočne rýchlo.

Kam vziať svoju lásku na Valentína? No predsa do autobusu

Tak ako vlani, aj tento rok sme „spovedali“ niektorých cestujúcich a okrem iného sme sa pýtali aj na vzťah k Dňu zamilovaných. Priamo v autobuse sme si vypočuli jeden nádherný príbeh a chceli by sme ho zdieľať spolu s vami.

Čo sme sa dozvedeli?

Michal je obyvateľom Banskej Bystrice a včera sa rozhodol pripraviť pre svoju manželku malé veľké prekvapenie: „Čo si budeme nahovárať, Valentín mnohí považujú za sprofanizovaný a príliš komerčný sviatok, ktorý jednoducho odignorujú a tvária sa akoby neexistoval. Nedivím sa. Veď už mesiac pred ním sú nákupné centrá plné jednotvárnych srdiečkových gýčov. Ja patrím k ľuďom, ktorí sa vždy snažia na tento sviatok vymyslieť niečo originálne. A tento rok mi veľmi pomohol váš autobus. S manželkou bývame na Ďumbierskej. Keďže ja pracujem v centre Banskej Bystrice, jazdím do práce autobusom. Manželka sa volá Anka a pracuje v Radvani. Má pohyblivú pracovnú dobu, tak jazdí do zamestnania autom. Tento fakt mi nahral do karát, pretože už dávnejšie som vedel, že Valentínsky Express bude premávať práve „jej“ smerom. Vymyslel som šikovnú stratégiu. Vyhovoril som sa, že potrebujem auto na 14.2. s tým, že ju ráno do práce odveziem a poobede bude musieť ísť domov autobusom. V práci končí Anka o 15:30 a spoj jej odchádza domov o 15:50. Súhlasila, a tak som ju ráno do tej práce odviezol. Autobus už na ranných spojoch premával s valentínskym polepom a takto aspoň nič netušila. Poobede som prichystal kvety, nastúpil som na spoj smerom na Radvaň a keď sa autobus v Parku vydal na cestu späť, stál som s kvietkom pri dverách a vyzeral som, ktorými nastúpi. Keď nastúpila, takmer si ma ani nevšimla (smiech). Až kým som jej tú kvetinku nepodal. Že ide o valentínsky darček pochopila, keď autobusom zaznela ľudovka Červené jabĺčko. Anka kedysi spievala v ľudovom súbore a toto bola jej obľúbená pesnička. A tak moja manželka hádam aj po piatich rokoch cestovala domov autobusom. Spoločne si užívame jazdu a ďakujeme nielen za medovníky, ale hlavne za náladu, ktorá dúfam, bude pokračovať aj doma.“

Michal, veríme, že ste s Ankou prežili krásny večer.

Ďakujeme vám všetkým, ktorí ste včera prispeli k super nálade.

A tiež ďakujeme vám, ktorí nám na adresu facebook@sadzv.sk posielate fotografie aj videá. My ich starostlivo triedime, odkladáme a určite ich už čoskoro využijeme pri tvorbe ďalších článkov o Valentínskom Expresse.

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest