Perfektne zrenovovaný autobus Hispano Suiza T-69 z roku 1941 vás doslova očarí (20 foto)

História autobusovej dopravy je plná skvostov, z ktorých sa niektoré zachovali len na nekvalitných čiernobielych fotografiách. Niektoré však našťastie prežili. Toto je jeden z nich.

Vznik automobilky Hispano – Suiza (v preklade Španielsko – švajčiarsky) má na svedomí kapitán španielskeho delostrelectva Emilio de la Cuadra. Ten založil v roku 1899 malú automobilovú továreň. Jeho snom bolo používať elektrickú energiu v kombinácií so spaľovacím motorom. Po niekoľkých zlyhaniach ho švajčiarsky inžinier Marc Birkigt presvedčil, aby sa venoval výlučne spaľovacím motorom. Tak vznikli základy spoločného španielsko – švajčiarskeho podniku, ktorý sa spočiatku zameral na luxusné osobné automobily. Ale už okolo roku 1920 mal v portfóliu aj výrobu autobusov.


Autobusy Hispano – Suiza sa vyrábali výlučne na zákazku pre záujemcov s dostatočným množstvom peňazí, ktorí chceli podnikať v rýchlo sa rozvíjajúcej autobusovej doprave. Zaujímavosťou bolo, že budúci majiteľ autobusu zaplatil len určitú časť jeho ceny a potom sa zmluvne zaviazal vyplácať spoločnosti Hispano – Suiza časť so svojich ziskov. Jednalo sa tak o praveký leasing, pri ktorom boli obidve strany spokojné, nakoľko táto zmluva zanikla, ak zisky rozdelené spoločnosťou sa rovnali cene vozidla plus úroku.


Vynovený skvost, ktorý vám dnes predstavujeme, má v rodnom liste dátum narodenia 1941. Autobus je zaujímavý ďalšími dvadsiatimi miestami na sedenie na svojej streche. Prezrite si galériu.

Foto: Empresa Cuiña

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest