The Big Bus: najväčší autobus na svete bol zároveň najväčšou filmovou rekvizitou

Vedeli ste, že jednou z najväčších filmových rekvizít, aké kedy boli zostrojené či postavené pre potreby nakrúcania je autobus z americkej čiernej komédie 🚨 The Big Bus (1976) 🚨?

Vo filme mal tento autobus priam zázračné schopnosti. Dokázal preraziť zvukovú bariéru, sám seba umyť počas jazdy, či tiež za jazdy vymeniť koleso s defektom.

Pripomeňme si dej filmu:

Bláznivá komédia točiaca sa okolo nového dopravného prostriedku 21. storočia je vlastne paródiou na katastrofické filmy. Na trasu z New Yorku do Denveru má byť nasadený prvý autobus poháňaný atómovým reaktorom. Tesne pred premiérovú jazdou však výbuch zraní oboch vodičov. Dcéra tvorcu autobusu Kitty Baxter (Stockard Channing) z popudu svojho otca musí vyhľadať Dana Torrance (Joseph Bologna), jedného z najlepších vodičov. Háčik je v tom, že Dan je obvinený, že pri jednej havárii zjedol cestujúcich – a navyše je Kittiin bývalý milenec…

Skutočnosť

V skutočnosti stroj poháňal osemlitrový naftový motor, takže o prerazení vzduchovej bariéry nemohla byť ani reč. Za zmienku stojí niekoľko zaujímavých hereckých tvárí: Stockard Channing si zahrala v Pomáde, Ned Beatty je známy okrem iného zo Supermana, Sally Kellermanovou preslávil film (nie seriál) M * A * S * H, kde si zahrala major hotlips O’Houlihan a filmom sa mihnú aj otec známeho Miguela Ferrera José Ferrer a božský záporák JR zo seriálu Dallas Larry Hagman.

Autobus mal spolu 32 kolies, dve samostatne riaditeľné nápravy a tandemovo poháňaný príves s vlastným pohonom, ktorý sa dal odpojiť a jazdil samostatne – čo sa využilo v závere filmu, kedy sa autobus „roztrhol“ na dve polovice. A hoci sa časti „zvnútra autobusu“ točili hlavne v ateliéroch, množstvo interiérových záležitostí bolo v skutočnosti plne funkčných , napríklad tandemové riadenie vozidla dvoma vodičmi. Dokonca aj autobusový bar nad kokpitom bol plne funkčný.

Zaujímavosti 

Vzhľad autobusu vytvoril americký výtvarník Joel Schiller. 

Predlohou veľkého autobusu je Neoplan Jumbocruiser firmy Neoplan vyrobený v roku 1975. Tento autobus drží v Guinnessovej knihe rekordov ako najväčšie auto na prepravu ľudí (170 cestujúcich).

Veľký autobus sa volal Kyklop vďaka jednému veľkému prednému svetlometu.

V rámci filmovania údajne autobus najazdil len okolo 8 míľ. Čo sa s ním stalo potom, nevieme. Možno je dodnes uložený vo veľkých filmových ateliéroch.

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest