Strašiak menom Rozvadov: hraničný prechod, z ktorým si svoje užili nielen vodiči autobusov

Nočná mora autobusárov – aj tak by sa dala do roku 1989 nazvať obec na Tachovsku a jej známy hraničný prechod do Západného Nemecka (NSR) . Ostatne, takéto označenie platilo v tých dobách takmer pre všetkých, ktorí ním prechádzali.

Otvorenie novej colnice v roku 83 neuniklo pozornosti nemeckých médií

❌ Rozvadov bol najznámejší hraničný prechod medzi Východom a Západom v časoch, kedy bolo Československo uzavreté „železnou oponou“. Stará colnica na sklonku sedemdesiatych rokov prestala „stíhať“ vybavovať nápor dopravy v obidvoch smeroch, hraničný prechod bol enormne zaťažený a nevyhovoval ani priestorovo. Tak sa začalo so stavbou nového mosta ktorý bol vybudovaný v roku 1983 namiesto starého. Priamo pod mostom pretekal Hraničný potok (Rehlingbach).

Oveľa viac fotografií prechodu Rozvadov sa zachovalo z „nemeckej“ strany. Na prvý pohľad vyzeralo miesto pokojne…. ale zdanie klamalo.

❌ Na hranici bývalo celkom živo. Svoje by o tom vedeli porozprávať aj vodiči autobusov zájazdovej dopravy či už ČSAD, alebo cestovných kancelárií. Správane československých colníkov často označovali za dokonalý príklad „buzerácie“ a zbytočné psychické zaťaženie tak cestujúcich ako aj vodiča.
My si dnes tento prechod pripomenieme niekoľkými historickými fotografiami. 

Starý colný priestor fungoval do roku 1983

Foto: Vojensko

Zdieľať tento článok

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pin It on Pinterest