Neoplan Galaxy Lounge N 980 – kráľ letiskových autobusov

Spoločnosť Neoplan je známa tým, že mnohé z jej historických modelov sa označujú prívlastkom „naj“. Existuje však špeciálny prípad. Takmer pred 40 rokmi dosiahla spoločnosť Neoplan v oblasti autobusov s odbavovacou plochou niečo, čo sa ešte nikomu nepodarilo.

King

Hovoríme o „kráľovi“ všetkých odbavovacích (letiskových) autobusov – Neoplan Galaxy Lounge N 980. Bol vyrobený začiatkom 80. rokov 20. storočia na základe špeciálnej objednávky Saudskej Arábie. Tento dvojpodlažný megabus premával na letisku kráľa Abdulaziza v Džidde, ktoré bolo v tom čase najväčším letiskom na svete. Cez toto letisko sa koná púť do Mekky. Osobná doprava je tu nielen z tohto dôvodu obrovská.

Obor

Tento obrovský autobus s rozmermi 15×4,5×4,5 m prepravoval 340 cestujúcich. Úlohou bolo naplniť „kráľa všetkých lietadiel“ (tej doby) Boeing 747 cestujúcimi jedného letu naraz. Táto úloha bola úspešne splnená. Cestujúci sa dostali z autobusu do lietadla po výsuvnom mostíku, ktorý sa týčil do potrebnej výšky priamo k dverám lietadla. Bol to teda aj schodiskový autobus.

Kapacita: 342 pasažierov, z toho bolo 150 miest na sedenie

Absolútne jedinečný výrobok, postavený podľa jedinečných požiadaviek, zostal jedným z najslávnejších monumentov technického myslenia v oblasti konštrukcie autobusov.

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest