Spolupráca Karosa – Neoplan, alebo ako sa Konrad Auwärter odfotil pred LC 736-1050 z Karosy

Meno Konrad Auwärter netreba fanúšikom autobusov predstavovať. Patrí do rodinného autobusového klanu, ktorý zriadil Gottlob Auwärter jr., zakladateľ ochrannej známky Neoplan. Pritom Konrad skonštruoval v roku 1965 prvý dvojpodlažný NEOPLAN Do-Lux. Viac sa môžete dočítať TU.

Pohľad do histórie

Aktuálny sortiment pozostávajúci z NEOPLAN Tourliner, Cityliner a Skyliner presviedča exkluzívnymi vozidlami, ktoré majú inovatívne prvky výbavy a vďaka svojmu výnimočnému dizajnu priťahujú nadšené pohľady na každej ceste. Nie je príliš známou skutočnosťou, že pred viac, ako 30 rokmi Karosa uvažovala o spolupráci s firmou Neoplan pri výrobe diaľkových autobusov. V prvej fáze mala Karosa montovať dvojnápravové autobusy Neoplan Cityliner N 116/2 a taktiež poschodový trojnápravový Skyliner 122/3.

V praxi potom bol realizovaný iba jediný kus posledne menovaného typu s rázvorom náprav 5 550 + 1 300 mm, dĺžkou 12 000 mm, výškou 4 000 mm a celkovou hmotnosťou 24 ton.

Unikátny doubledecker nebol vyrobený vo Vysokom Mýte, ale v Nemecku ako súčasť navrhovanej kooperácie. K nej po vyrobení jediného kusu tohto autobusu už nedošlo. V archívnych materiáloch z roku 1990 sme však našli zaujímavý text o čase, keď sa táto spolupráca ešte len pripravovala.

Historická brožúra

Z textu Petra Homolu sa dozvedáme:

Optimizmus v Brne

Neoplan spolupracuje s Karosou

Návštevníci strojárskeho veľtrhu v Brne s úžasom videli v stánku miestneho výrobcu autobusov Karosa autobus Neoplan Skyliner!

Stuttgartská rodinná firma podpísala zmluvu o spolupráci s Karosou. Ide o transfer technológií pre rozšírenie skeletov pripravených na jazdu na kompletné zájazdové autokary typu Skyliner N 122/3 a Jetliner N 216 HD. Autobus bude v budúcnosti k dispozícii nielen so západnými motormi, ale alternatívne aj s českým motorom LIAZ.

Konrad Auwärter pred LC 736-1050 zmluvného partnera Karosy

Verzia ČSFR Skyliner údajne stojí okolo 630 000 mariek. Časť z toho budú môcť kupujúci zaplatiť v korunách, podľa toho, ktoré časti sú československé. V roku 1991 mohlo byť v Karose postavených prvých 20 Neoplanov. V roku 1992 sa má počet zvýšiť na 50, na rok 1993 je už naplánovaných 100 kusov. Karosa v súčasnosti vyrába ročne okolo 3 200 mestských autobusov, autobusov pravidelnej dopravy a zájazdových autokarov.

Predmet zmluvy Neoplan – Karosa

Zájazdové autobusy sú momentálne v ČSFR žiadané. Preto Karosa predstavila aj prepracovaný LC 736-1050. Zájazdový autokar určený pre 41 cestujúcich je luxusnejší ako predchádzajúce modely. V najlepšom prevedení bude LC 736-1050 stáť okolo 680-tisíc korún.

Československé autoservisy Čáslav, nový konkurent Karosy, žiadajú za svoj nový zájazdový autokar podstatne viac, a to okolo dvoch miliónov korún.

Výstavnú premiéru oslávila v Brne aj 11,9 metra dlhá Oasa určená pre 45 cestujúcich. Na pohon slúži šesťvalcový turbodiesel LIAZ s výkonom 189 kW, samozrejmosťou je systém ABS/ASR. Pri Oase chcel konštruktér Ing.Josef Nálezenec vyvinúť zájazdový autokar s československými komponentmi a dobrým dizajnom.

Oasa z Čáslavi

Foto: Beránek, Dembický

Via: Peter Homola

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest