Ikarus 200 Cabrio – pátranie po neznámom autobuse prinieslo výsledky

V 70-tych rokoch sa na cestách Soči objavil nezvyčajný kabrioletový autobus vyrobený na báze Ikarus 255. Známejší však bol pod označením Ikarus 200 Cabrio. Dlhšiu dobu sme hľadali fakty o tomto zaujímavom autobuse a dnes môžeme skonštatovať, že pátranie prinieslo výsledky.
Najprv musíme cestovať v čase takmer 50 rokov späť do krajín bývalého Sovietskeho Zväzu.

Výnimka zo zákazu

Koncom šesťdesiatych rokov minulého storočia vydalo ministerstvo dopravy ZSSR zákaz používať autobusy bez strechy, ktoré boli hlavne v južných prímorských mestách populárne. Zákaz platil tak pre autobusy verejnej dopravy, ako aj pre špeciálne autobusy výrobných podnikov a kolchozov. V roku 1977 však ministerstvo udelilo jednu výnimku. Išlo o autobus, ktorý bol postavený na základe modelu Ikarus 255 a ktorý mal premávať v Soči. Myšlienka mať takýto autobus pre rekreantov bola pritom staršia, no nájsť v ZSSR komfortný autobus, ktorý by sa dal prerobiť na kabriolet bolo veľmi ťažké a určite aj preto padla voľba na Ikarus, ktorý sa do tamojších krajín masovo dovážal. Pozitívne tiež bolo testovanie Ikarusu na mäkkosť odpruženia, ktoré bolo oproti iným vozidlám tej doby oveľa mäkšie. A tak sa so súhlasom ministerstva dopravy začalo s prestavbou.

Prestavba

V návrhoch bolo prísne zakázané nahradiť chýbajúcu strechu textilnou v prípade zlých poveternostných podmienok a tak boli preň vyrobené špeciálne sedačky z vodeodolnej preglejky. Autobus bol tak od roku 1977 do roku 1986 v prevádzke len v letných mesiacoch a počas búrok a dažďa musel parkovať v špeciálnej garáži. Návštevníkom mesta Soči pritom ponúkal nezabudnuteľné zážitky a dojmy z cestovania po blízkom okolí.

Vo filme

V roku 1979 si ho zapožičali filmári do snímky s názvom Бабушки на двое сказали a hoci tam účinkoval len pár sekúnd, vzbudil záujem po celom Sovietskom Zväze.

V Soči jazdil pravidelne na trase №28 Ривьера-Малый Ахун (Riviera – Malý Achun), často sa však zúčastňoval letných festivalov a ďalších akcií pre verejnosť. Jeho poznávacia značka (evidenčné číslo) bolo 07-00. Na prelome 80. rokov mal autobus menšiu kolíziu a jeho predná maska dostala novú farbu aj výtvarný dizajn. Pre mesto Soči pracoval tento Ikarus až do roku 1986. Čo s ním bolo ďalej, zatiaľ nevieme, možno nám pomôžete aj vy, ak nám napíšte na facebook@sadzv.sk.

Po menšej kolízii sa zmenil farebný dizajn prednej masky

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest