Spoločnosi FBW a Saurer boli v podstate konkurenti. Ich autobusy boli však na pohľad takmer identické

Franz Brozincevic & Cie ( FBW ) bol švajčiarsky výrobca nákladných automobilov, autobusov a trolejbusov, ktorý založil v Chorvátsku narodený inžinier a konštruktér Franjo (Franz) Brozinčević (1874-1933). Iniciály majiteľa firmy „FB“ boli doplnené o „W“, pretože spoločnosť FBW sídlila v meste Wetzikon. Pôsobila v rokoch 1922 až 1985. 

Švajčiarsky Chorvát

Franjo Brozinčević sa narodil v chorvátskom meste Brinje. Ako 18 ročný sa v roku 1892 ocitol vo Švajčiarsku, kde chcel zarobiť pre seba a svoju rodinu dostatok peňazí. Tu začal pracovať pre rôznych výrobcov nákladných vozidiel.  Od roku 1897 už bol majstrom v Motorenfabrik Wetzikon AG, od roku 1899 Schweizerische Motorwagenfabrik AG. V roku 1904 sa Franjo rozhodol založiť vlastnú spoločnosť – opravovňu automobilov. V roku 1910 postavil svoj prvý vlastný nákladný automobil s názvom Franz, ktorý používala spoločnosť Die Schweizerische Post.  Z opravovne sa stáva automobilka: prvé autá Franz používané v poštových službách vyvolali medzi odborníkmi rozruch. Franz Brozincevic & Cie bola v roku 1911 prvou spoločnosťou na kontinente, ktorá vytvorila nákladné auto s hriadeľovým pohonom namiesto reťazí.  Od 3. januára zmenila spoločnosť Brozincevic & Cie názov na FBW.

Výroba na mieru

Spoločnosť FBW si získala vynikajúcu povesť vďaka špičkovému inžinierstvu a dlhej životnosti svojich výrobkov. Pritom nikdy nevyrábala sériovo, ale vyrábala vozidlá na mieru. Používala len komponenty vlastnej výroby, čo bol nákladný systém, ktorý umožnil spoločnosti vyrábať len niekoľko stoviek kusov ročne. Po smrti zakladateľa firmy v spoločnosti pokračovali v diele jeho traja synovia Franz, Max a Paul. Pozoruhodné návrhy od FBW zahŕňali napríklad nákladné autá s motorom pod podlahou, vyrábané od roku 1949. V krízových rokoch 1939 až 1945 postavila FBW aj špeciálne vozidlá pre švajčiarsku armádu. Nedostatok vozidiel na prepravu osôb vyústil do výrobného programu autobusov a trolejbusov.

Švajčiarske autobusy

Dnes si pri výraze švajčiarsky autobus väčšina z nás vybaví značku Saurer. Saurer bol pred prvou svetovou vojnou pravdepodobne najväčším európskym výrobcom ťažkých vozidiel. V 30. rokoch sa spoločnosť diverzifikovala na letecké motory. Pokračovala však vo výrobe nákladných automobilov, autobusov, trolejbusov a textilných strojov. Okrem autobusov Saurer však vyrábali tieto vozidlá aj spoločnosti Berna a FBW. Bola to celkom zvláštna konkurencia. Ako príklad môžeme uviesť model nákladného vozidla Saurer 2CM s pohonom 4×4. Zhodný model postavili aj Berna a FBW pod ich vlastnými menami (FBW AX / Berna 2). Preto pri niektorých autobusových modeloch sa musel človek pozrieť z bližšia na kapotu, aby identifikoval výrobcu. Presvedčiť sa o tom môžete v nasledujúcej galérii:

FBW Bus z roku 1925
Rok 1948
FBW 10 z roku 1949
FBW 50 ON z roku 1949
 FBW AN 40 8540cc z roku 1950
FBW 9128 z roku 1950
FBW Azh27216 z roku 1950
FBW-Tüscher CH z roku 1950
FBW-FHS z roku 1954
FBW B31 z roku 1958
FBW Hinwil z roku 1959

P.S.: V roku 1982 sa FBW zlúčila so svojím švajčiarskym konkurentom  Saurer a vytvorila  Nutzfahrzeuggesellschaft Arbon & Wetzikon  (NAW). To však mali obidve spoločnosti časy najväčšej slávy dávno za sebou.

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest