Karosa B 961: do zbierky Ivy Rajm pribudol nový autobusový model

K pani doktorke Ive Rajm chodíme síce len na virtuálne návštevy, no napriek tomu sa v jej kráľovstve autobusových modelov cítime fantasticky. Jej zbierku sme vám predstavili už mnohokrát. Dnes je na rade nový model. O tom, že je špeciály napísala pani Iva: „Dostala som pod stromček od manžela – teda pardón od Ježiška nový model kĺbaku KAROSA B 961 z roku 2000 (resin), čím sa mi zavŕšila zbierka kĺbových vozov od pána Jiřího Plodíka.“

O autobuse

Ak sa zatúlate na stránku iva-rajm.netstranky.cz zistíte, že majiteľka domény na nej nepredstavuje len fotografie svojej zbierky, ale tiež k nim pridá dôležité informácie. Najnovší model má tento popis:

Karosa B 961 je mestský kĺbový autobus, ktorý vyrábala spoločnosť Karosa Vysoké Mýto v rokoch 2000 až 2006 (od roku 2003 potom v inovovanej verzii označenej B 961E).

B 961 je nástupca typu B 941.

B 961 je konštrukčne veľmi podobný svojmu predchodcovi B 941. Jedná sa o trojnápravový kĺbový autobus so štandardnou výškou podlahy a polosamonosnou karosériou. Tá bola zmontovaná do skeletu, ktorý prešiel kataforetickým kúpeľom, olakovaním a oplechovaním pozinkovaným plechom. Až potom boli do neho namontované ďalšie súčasti. Karoséria sa skladá z dvoch častí, ktoré sú navzájom spojené kĺbom a krycím mechom. Motor poháňa zadnú nápravu, za ktorou je tiež uložený.

Od typu B 941 sa B 961 na prvý pohľad odlišuje plochým zadkom, ktorý umožnil predĺženie interiéru a pridanie ďalších troch sedadiel v zadnej časti vozidla. Vnútri vozidla sa nachádzajú čalúnené plastové sedačky pre cestujúcich. Vstup do autobusu zaisťujú štyri dvojkrídlové výklopné dvere (prvé a posledné sú užšie ako tie stredné), vždy dvoje v každom článku. Priestor pre kočík je pri druhých dverách.

Od roku 2003 boli tieto vozidlá vyrábané v mierne modifikovanej variante B 961E. Tá sa od pôvodnej verzie odlišuje upravenou prednou maskou a lepenými sklami (na rozdiel od okien uchytených v gume pri B 961).

Prototyp

V roku 2000 vznikol prototyp vozidla B 961, vnútropodnikovo označený ako BK4. Ten bol na rozdiel od neskorších sériových autobusov vybavený automatickou prevodovkou od firmy ZF. V roku 2002 bol výrobcom darovaný DP Praha, aby pomohol riešiť nepriaznivú situáciu v pražskej MHD zavinenú povodní. Skôr, než bolo vozidlo vyslané do pražských ulíc, prešlo úpravami. Do vozidla bol inštalovaný elektronický informačný systém – zobrazovacie panely BUSE (ako vonkajšie, tak vnútorné), systém pre hlásenie zastávok, klimatizácia kabíny vodiča a ďalšie nevyhnutnosti. V roku 2016 DP Praha tento autobus vyradil kvôli zlému technickému stavu.

Sériová výroba typu B 961, ako nástupca modelu B 941, sa začala v roku 2002. Na jeseň 2003 bol typ B 961 upravený a pod označením B 961E bol vyrábaný do konca roku 2006. Modernizácia spočívala v lepšom odvetraní motorového priestoru av lepených ktorá bola u B 961 zasadená v gume. Celkovo bolo medzi rokmi 2000 a 2006 vyrobených 67 autobusov B 961 a 83 vozidiel B 961E, dohromady teda 150 kusov. Vznikol aj jeden podvozok navyše, ktorý bol exportovaný do Tuniska.

Tešíme sa na ďalšie modely.

©️ Iva Rajm

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest