Špeciálny pásový autobus Motormulli zvládol prejsť terénom, ktorý iné vozidlá nezvládali.

Motormuli by sme mohli preložiť ako motorová mulica.  Historicky sa mulica využívala ako ťažné zviera a na nosenie ťažkých bremien. V Čechách je známa ako mezek. No a v Rakúsku v spojením s motorom aj ako zvláštny autobus. Po prvýkrát sa objavil na cestách (i necestách) v roku 1951. My si ho v tomto článku predstavíme v zrenovovanom stave aj na dobových fotografiách.

Výhody pásových vozidiel v porovnaní s kolesovými vozidlami na snehu a ľade sú zrejmé. Preto sa na začiatku tohto príbehu objavila myšlienka využiť osvedčený podvozok Motormuli na špeciálne zimné operácie. V prípade poštového autobusu sa na podvozok Motormuli jednoducho nasadila špeciálna karoséria podobná autobusu na prepravu cestujúcich.

„Winteromnibus“

Boli postavené štyri poštové autobusy Motormuli, ktoré sa používali najmä v Tirolsku na Arlbergu, aby bolo možné zachovať pravidelnú dopravu aj v zime – najmä pre turistov alebo lyžiarov. Preto sa im hovorilo „Winteromnibus“ alebo alternatívne „Schneeomnibus“. To umožnilo nahradiť staré pásové sane „Raupenschlitten“, ktoré pochádzali z medzivojnového obdobia.

Trojdverová karoséria v tvare poštového autobusu pochádza od spoločnosti Lohner-Werke AG. Keďže spodná hrana karosérie je kvôli pásovému podvozku pomerne vysoká, pri vstupe je výklopné schodisko. Interiér má 12 sedadiel vrátane dvoch núdzových sedadiel. V batožinovom priestore na streche vozidla, ktorý je prístupný po rebríku v zadnej časti vozidla, sú k dispozícii aj nosiče lyží. Interné označenie tohto vozidla v rámci spoločnosti „Motormuli“ bolo „Überschneegerät“. Rovnaké nadstavby Lohner sa montovali na autobusy Motormuli typu M 60 (s Atkinsonovým podvozkom), ako aj na M 80. Pásy mali šírku 500 mm a hmotnosť vozidiel bola približne 6200 kg.

Zrenovovaný

Toto vozidlo bolo vyrobené v roku 1951 a bolo používané v Tirolsku od decembra 1951 do roku 1956 (hlavne v zimnej turistike na Arlbergu). Vlastní ho Rakúska pošta (dnes ÖBB-Postbus GmbH) a generálna oprava bola vykonaná v roku 2003 v dielňach rakúskych ozbrojených síl v Arsenale vo Viedni. Aktuálna je jeho domovom Garáž Postbusu v Salzburgu.

Niektorí vtipne označovali tieto „motorové muly“ s karosériami Lohner , ktoré v zime prevádzkovala pošta, ako „poštové tanky“. Samozrejme, že je to vecne nesprávne, keďže, ako už to slovo napovedá, pri tanku rozhoduje pancier a nie pohon.

Po vyradení týchto „zimných autobusov“ z prevádzky bolo jedno z týchto vozidiel prestavané v prevádzkovom stredisku poštových autobusov v Stadlau osadením plošinovej karosérie; Tento „ motormuli transportér“ sa potom používal na prepravu materiálu, keď bola na Koralpe zriadená rádioreléová stanica.

(Foto © Mulacz)
(Foto © Mulacz)
(Foto © Mulacz)
(Foto © Mulacz)
(Foto © Mulacz)
(Foto © Mulacz)
(Foto © Mulacz)
(Foto © Mulacz)

Via: molln.cc

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest