Chcete si kúpiť jeden z legendárnych autobusov Ikarus ? Máte veľkú šancu.

Z času na čas ponúka budapeštianska verejná dopravná spoločnosť BKV niektoré zo svojich zastaraných vozidiel na predaj. Teraz tak urobili znova, pričom ide o celkovo 28 autobusov Ikarus, vrátane posledného z legendárnej série 200.

„S potešením oznamujeme všetkým milým priaznivcom, zberateľom a sporiteľom Ikarusu, že nastala príležitosť kúpiť si ikonické kúsky stiahnuté z mestskej hromadnej dopravy,“ píše sa na facebookovom príspevku BKV . Vozidlá ponúkané do aukcie sú navrhnuté na renováciu, oplatí sa ich aj osobne obhliadnuť. Prečo odrazu také množstvo na predaj? V Budapešti sa koncom roku 2022 skončila jedna éra. V uliciach hlavného mesta Maďarska už nebudú aktívne vysokopodlažné autobusy. Samozrejme, že táto zmena pomáha mnohým ľuďom, ktorí zápasia so zdravotným postihnutím a majú problémy nastupovať alebo vystupovať z vysokopodlažných typov. Na vyradené staré autobusy Ikarus sa však mnohým môžu viazať dobré spomienky.
Tak sa od novembra konali v Budapešti spomienkové jazdy s domácimi autobusovými legendami a dnes sú mnohé z nich na predaj.

Aukcia roka

Aukčná výzva zahŕňa celkovo 35 vozidiel, z toho prevažná väčšina 28 vozidiel je značky Ikarus. Veľká časť autobusov ponúkaných na predaj je od minulého roka vyradená. Na výber sú 260-ky, 280-ky a členovia radu 400, ako napríklad 412-ky a 435-ky. Niektoré sú nefunkčné, bez motora či prevodovky a so slabo vybaveným priestorom pre cestujúcich. No práve tieto sú naozaj za smiešne sumy. Doslova za facku. Pri pojazdných vozidlách však tiež nejde o horibilnú vyvolávaciu cenu. Autobusy v prevádzke majú od 23 do 35 rokov, no sú v relatívne dobrom stave, keďže BKV ich udržiavala do konca minulého roku.

Aj špecialitky

Tak napríklad jeden z autobusov ponúkaných na predaj je špeciálna edícia. BKV ponúka na predaj svoj autobus typu 260.00, evidenčné číslo JNG-724, ktorý má faceliftovú prednú a zadnú stenu Classic. Autobus má pri zadných dverách o niečo nižšiu úroveň podlahy. Autobus bol prestavaný v roku 2006, aby sa zabezpečili rovnaké príležitosti. Vozidlo ponúka na predaj BKV za 1 640 000 HUF (4 161,10 eura).

BKV ponúka na predaj aj predtým použité „malé Volvá“, resp. Volvo 7000A, ako aj pamiatky na metro a vybavenie staníc metra. Podrobný zoznam si môžete pozrieť tu. Aukcia začala 17. 18. januára 2023 a potrvá určite do februára.

Foto: BKV Zrt.

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest