Ikarus 577 Scania: misia Irak

Autobusy Ikarus 577 sa objavili začiatkom 80-tych rokov na švédskom podvozku Scania a boli určené na dodávky do Iraku. Autobusov tohto typu bolo zmontovaných 1 200, v samotnom Maďarsku sa však zmontovalo len 8 kusov. Zvyšok sa zmontoval v samotnom Iraku z komponentov dodaných Maďarmi.

Od spolupráce zo švédskym koncernom Scania si vedenie spoločnosti Ikarus sľubovalo veľa. V prvom rade šlo o to, že až do začiatku 80. rokov, rovnako ako väčšina automobilových výrobcov zo socialistických krajín, produkovala továreň Ikarus takmer 30 rokov rovnaký rad modelov.

Prvé lastovičky sa objavili už v polovici 70. rokov napríklad v rámci spolupráce s československou Aviou (Ikarus-Avia 553). Veľká výzva však prišla až po roku 1980. Vtedy začal Ikarus pomaly strácať trh „na západe“. V roku 1983 už boli autobusy v západnej Európe oveľa modernejšie a pohodlnejšie. A tak sa zrodil model Ikarus 577. Tento autobus nemal nič spoločné s notoricky známymi sériami 200, hoci mal od neho „požičané“ karosárske panely.

Vyrobilo sa 1194 kusov tohto typu a po dlhom čase ani jeden kus z nich neputoval do Sovietskeho Zväzu. Boli určené pre Irak. 8 kusov tejto série bolo zmontovaných ako funkčné vzorky v meste Szekesfehervár a ďalších 1186 kusov bolo kompletovaných z jednotlivých komponentov v meste Iskandariya v Iraku v továrni REEM štátnej spoločnosti pre automobilový priemysel S.C.A.I. (State Company for Automotive Industry), ktorá bola postavená špeciálne na výrobu autobusov Ikarus v Iraku.

Parametre

Dĺžka                                             11200 mm
Šírka                                                2500 mm
Výška                                               3080 mm
Rázvor                                              5400 mm
Kapacita                                           49 osôb

Motor                                  SCANIA DS-11. Priame vstrekovanie, radový, 4-valcový dieselový motor        

Výkon 206 kW (280 k)

Na záver…

Bolo by ešte na mieste spomenúť jeden paradox. Kto by to bol povedal, že „Ikaros“ sa zjaví v Iraku? Z dejín vieme, že Irak sa rozprestiera na území dávnej Perzskej ríše. A vieme aj to, že Ikaros bol grécky hrdina. Na začiatku 5.storočia pred naším letopočtom museli Gréci bojovať za svoju slobodu a nezávislosť s Perzskou ríšou. Perzský kráľ Kýros dobyl územia v Malej Ázii, dostal sa do susedstva gréckych kolónií na pobreží Stredozemného mora a podrobil si ich. Mestá Milétos, Efezos, Smyrna, Halikarnasos sa v rokoch 5OO – 495 p. n. l. vzbúrili proti perzskej nadvláde. Atény a niektoré ďalšie grécke štáty im poskytli menšiu pomoc, čo využil Dareios I. a začal vojnu proti materskému Grécku. Takže miešať Ikara s Perziou bol tanec na ostrí noža… A predsa sa tak stalo. Vďaka Maďarom 😉.

Foto: Ikarus

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest