Návesové autobusy DoSa S6 z NDR boli vo viacerých ohľadoch pozoruhodné

Keď sa Berlínčania v 50. a 60. rokoch minulého storočia vybrali na rekreáciu do pohoria Müggelberge, prvé, čo uvideli, bolo niečo z oblasti techniky: Lesom sa rútil dvojposchodový návesový autobus DoSa S6.

V plánoch z počiatku NDR bol plánovaný ako štandardný veľkokapacitný autobus pre mestskú dopravu. Ale v rokoch 1953 a 1956 bolo vyrobených len 8 autobusov tohto typu. Tieto sa používali takmer výlučne na linke 27, ktorá viedla z Kaulsdorfu cez staré mesto Köpenick do Müggelheimu.

S dĺžkou takmer 15 m je DoSa S6 dodnes najdlhší poschodový autobus, aký premával v Berlíne. Autobus bol na 50. roky 20. storočia pozoruhodný aj z iných hľadísk. Mal výšku nástupu 38 cm a bezstupňové spodné podlažie. Bol teda nízkopodlažný a jeho dve vnútorné schodiská umožňovali plynulý pohyb cestujúcich. Navyše to bol prvý dvojpodlažný autobus, ktorý mal stredovú uličku na hornom podlaží, a mal sedadlo pre sprievodcu pri zadnom vchode.

Dôvodom konštrukcie návesu, ktorá sa dnes zdá byť taká nezvyčajná, bola snaha vytvoriť veľkokapacitné vozidlo, ktoré by bolo obratnejšie ako v tom čase bežné prívesné súpravy. Predpokladalo sa, že autobusovú nadstavbu budú poháňať nielen ťahače s dieselovými motormi, ale aj s elektrickým pohonom. Prototyp trolejbusového návesu ES6 bolo možné v roku 1955 pozorovať aj vo východnom Berlíne. K sériovej výrobe však nikdy nedošlo.

Foto: Sammlung Frenzel

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest