Španielske autobusové flamengo

Pokračujeme v téme ako zasiahlo „detroitské baroko“ dizajn európskych autobusov.

Vo včerajšom článku ste sa mohli dočítať o škandinávskych pokusoch vyrábať krásne autobusy. Dnes sa presunieme na juh Európy. Tu sa takzvané detroitské baroko dotklo výroby autobusov vo väčšom meradle až na konci päťdesiatych rokov. No aj v období tesne po roku 1950 tu môžeme nájsť ojedinelé skvosty. Španielsko, v ktorom kedysi vládol fašistický režim sa muselo spamätať zo zničujúcich následkov druhej svetovej vojny.

V tom čase už väčšina Európy jazdila na mopedoch, skútroch, nenáročných taxíkoch alebo v lepšom prípade na malých autách ako Fiat 500, VW Kafer, Citroen 2CV alebo Renault 4 CV. Ani novovzniknutý socialistický blok nezaostával. Ten sa však musel zamerať na ľudové automobily, ktoré by boli dostupné hlavne pracujúcemu ľudu. Na krásu nebolo veľa času. Masová motorizácia bola v tom čase v plienkach. Autobus aj takmer 15 rokov po vojne zostal najobľúbenejšou formou cestnej dopravy.  A to prakticky v celej Európe.

1950 Ayats Hispano Suiza Pegaso Diesel

Ako karneval

Odrazu však v európskom autobusovom priemysle rozkvitlo „baroko“ v nádherných tvaroch a líniách! Na rozdiel od Ameriky, kde vývoj štýlu autobusov zamrzol na dlhé roky niekde na úrovni Silverside z konca tridsiatych rokov, Európa prišla s niečím novým. Niežeby v Amerike neboli krásne autobusy. Španielsko však do nových karosérií vdýchlo sviežosť a temperament karnevalu, spojený s líniami a žiarivosťou tanečníkov. Proste Flamengo!

1953 Hispano Suiza Pegaso Ayats

Navyše bolo možné postrehnúť si určitý vzor: Čím bola krajina chudobnejšia, respektíve kde si len veľmi málo z nich mohlo dovoliť súkromné ​​auto, tým miestne karosárne stavali bujarejšie a rozmarnejšie autobusy. V tejto oblasti sa vyznamenali  najmä Portugalsko, Španielsko, Malta.  Autobusové „flamengo“ neobišlo ani Francúzsko a Nemecko, aj keď v menšej miere. 

1957 Hispano Suiza Berliet Ayats

V krajine Španielov dnes zostaneme. Španieli najčastejšie používali domáci podvozok Pegaso – nástupnícku značku po slávnom predchodcovi Hispano-Suiza, nezanedbali však ani ďalšie značky. 

V Španielsku je autobusový priemysel stále veľmi silným odvetvím. No autobusy v tak rozoznateľnom dizajne, aké vám dnes predstavíme, sú naozaj jedinečné dodnes.

Aerocar
Berliet
Berliet
Pegaso Diesel
Pegaso Diesel
Pegaso Diesel
Pegaso Monocasco
Pegaso Leyland
Pegaso Z401

Zdroj: kaschey_lp

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest