Kriminalistický autobus Zil-118KL ako mobilné forenzné laboratórium

Svet kriminalistov je pre našinca tajomným, záhadným aj dobrodružným. Dnes vám predstavíme autobus, ktorý patrí do kategórie nezvyčajných. Presne taký totiž bol.

Mobilné forenzné laboratórium bolo vyrobené v jedinej kópii na základe malého autobusu ZiL-118K „Junosť“ (ЗиЛ-118К „Юность“)  v roku 1982.

Stalo sa tak kvôli nariadeniu moskovského vyšetrovacieho oddelenia. Interiér bol funkčne rozdelený do troch častí: kabína vodiča, oddelená od zvyšku interiéru prepážkou s posuvným sklom; stredná časť bola laboratórnym priestorom s pracovnými stanicami pre personál a treťou časťou bol nákladný priestor na umiestnenie rôznych doplnkových zariadení. 

Maják z ČSSR

Na streche sa nachádzalo zariadenie Tesla AZD-501 s modrým majákom (vyrobeným v Československu). Toto zariadenie bolo tvorené rotačným majákom a zvukovým systémom (dva reproduktory typu Tesla ART 981, 8 Ohm, 45W, 300 – 3500 Hz). Samotný maják tvorila rotačná jednotka uchytená na oválnom oceľovom podstavci. Okrem neho bola na streche umiestnená odnímateľná plošina. 

Výbava ako z „Bondovky“

V prednej časti laboratórneho priestoru, hneď za priehradkou kabíny vodiča, boli umiestnené pracoviská operátora videa a fotografií. Vľavo pozdĺž uličky bola na stole upevnená inštalácia IRR-2 so zadným podsvietením na zostavenie zložených portrétov hľadaných osôb. Súčasťou pozorovateľského stanoviska bola kamera/fotoaparát na snímanie okamžitých záberov značky Polaroid. Na pravej strane bol stôl s videorekordérom a prenosným televízorom. Tu bola uložená videokamera, prenosné rádiá a zdroje energie. Vedľa ľavej strany, jeden po druhom, stáli dva stoly s rôznymi laboratórnymi pomôckami (fľaše, fľaštičky, skúmavky, nádoby na vodu). Tu sa nachádzali tiež prenosné univerzálne kriminalistické kufre. Vnútri boli uložené súpravy na dokumentovanie a snímanie 3D odtlačkov, súprava obalov a súprava na snímanie odtlačkov prstov. Oproti laboratórnym stolom bolo na pravoboku miesto telekomunikačného operátora, pred ktorým bola stacionárna rádiová stanica a telefónny interkom. Za nimi bolo ďalšie laboratórne miesto, kde bol inštalovaný mikroskop s fotografickým príslušenstvom. Okrem iného sa tu nachádzalo ako aj zariadenie na overovanie pravosti dokumentov. 

V „nákladnom“ priestore na osobitne určených miestach boli upevnené zvláštne zariadenia. Detektor mín, lopata, skladací rebrík, ultrafialové svetlo, projektory, náhradné videorekordéry a videokamery, statívy, diaľkové elektrárne a cievky s filmami. Okrem toho tu boli skrinky a chladnička. Autobus slúžil na Ústrednom riaditeľstve pre vnútorné záležitosti Výkonného výboru mesta Moskva, ale bol len zriedka používaný. V prvých štyroch rokoch bol celkový počet najazdených kilometrov iba 15 000. Mobilné laboratórium bolo vyradené a zlikvidované v roku 1996. 

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest