Latil – francúzsky výrobca, na ktorého podvozkoch vyrástli zaujímavé medzivojnové autobusy

Medzi dvoma svetovými vojnami ponúkala spoločnosť LATIL, známa svojimi lesnými traktormi a špeciálnymi vozidlami, aj radu cestných podvozkov. Tieto boli na svoju dobu odolné a relatívne ľahké, s nízkoprofilovými variantmi. Práve na ne sa poľahky dali namontovať karosérie autobusov.  Vďaka skvelému archívu spoločnosti Fondation de l´automobile Marius Berliet sa môžeme pokochať dobovými fotografiami, ktoré naozaj stoja za pozretie.

Latil-autocar-SPB3-Herault-1932-St-Chinian

Podvozok

Všeobecne mali tieto rámy podvozkov spoločnú „rebríkovú“ štruktúru, ktorá bola vybavená priečnymi nosníkmi nitovanými k bočným stranám. Odpruženie zadných kolies zaisťovali dlhé ploché a široké pružiny (10 cm), vďaka ktorým bolo vozidlo pohodlné. Motory boli voliteľné, benzín alebo nafta s licenciou Gardner od roku 1934. U niektorých modelov si zákazník mohol zvoliť pravé alebo ľavé miesto vodiča.

Podvozok-Latil-SPB3SL-1932

Karoséria

Karosérie vyrábali renomovaní odborníci: Faurax, Tual, Le Bastard, Paquette, Titan, Currus, Besset … Krabice mali pôvodne štruktúru z tvrdého dreva s plným obalením špeciálnou fóliou a ponúkali elegantný interiérový povrch (podlahu a obloženie + vlys v skrinke pod oknami ).

Zadná časť luxusného autobusu Latil z roku 1930 upraveného na výlety a svadby

Od roku 1936 vyrába spoločnosť Latil podvozok s pokrokovou kabínou: výsledkom bolo zväčšenie dĺžky karosérie o 1 m, zmenšenie rázvoru a poloha vodiča v prednej časti podvozku, čo umožnilo lepší výhľad a lepšie riadenie. Na dobových fotografiách zreteľne vidieť vzhľad telies s kovovou mriežkovanou štruktúrou, napríklad „Blockacier“ od Le Bastarda alebo napríklad licenčne vyrábaný Garwood z Bessetu. Tieto koncepcie umožňovali väčšiu presklenú plochu a zosvetlenie celku. Pre tieto modely je charakteristická aerodynamická čiara v „cigarete“ (telese autobusu).

Kovová mriežkovaná štruktúra karosérie
Typická „aerodynamická“ čiara

Obdobie vychytávok

Toto obdobie je tiež obdobím úprav, ako bol splynovač, pohon autobusu na svietiplyn alebo metán. Výrobca ponúkal splyňovač na báze uhlia alebo antracitu (generátor Générogaz Gohin Poulenc), ktorý kombinoval s karburátorovým zmiešavačom svojej vlastnej konštrukcie. Tento umožňoval automatické dávkovanie plynu pri všetkých rýchlostiach bez zásahu vodiča. U osobných vozňov bol generátor umiestnený vzadu v „plynovej skrini“ špeciálne navrhnutej na tento účel.

Testy Latil M3GA1B3 so splynovačom Gohin Poulenc (1936)
Základný podvozok autobusov Latil z roku 1938
Latil autocar V3AB3 Carlux 1934
Latil autocar V3AB3 Brivin Niort carrosserie Currus 1935
Latil autocar V3AB3 1934 Ruffié Oran
Latil autocar SPB3 Herault 1932 St Chinian
Latil autocar M2A1B3 Blockacier Le Bastard 1936
Latil autocar Loir et Cher 1936
Latil Autocar La Populaire carrossier Currus
Latil autocar H1AB3 Brignoles Marseille 1937
Latil autocar gazo carrosserie Titan 1937
Latil autocar Castres Toulouse carrosserie Grange
latil autocar carrossier Besset Annonay
Latil autocar Bretagne carrossier Tual
Autocar Latil H1AB3 court 1938
Autobus Latil pred garážou, Puisserguier Hérault 1932
BONUS: Z roku 1924 pochádzal tento zvláštny autobus s názvom Latil GTr 14 Reguliersgracht / Heerengracht

FOTO: Fondation de l´automobile Marius Berliet

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest