Škandinávske autobusové baroko

S nástupom nových amerických vozidiel Greyhound v 50. rokoch minulého storočia začala éra „krásnych autobusov“.

Mnohí výrobcovia autobusov podľahli kúzlu „detroitského baroka“. Niekto v menšej miere, niekto vo väčšej miere. Mnohokrát to nedopadlo dobre. Hoci tento štýl prenikol veľmi rýchlo mimo USA, väčšinou to boli práve autobusy, ktoré mali svojim výzorom nalákať cestujúcich. Bolo to síce dosť zbytočné, pretože autobusy boli u obyvateľstva vnímané ako oveľa relevantnejší a obľúbenejší dopravný prostriedok, než osobné automobily. Tie sa totiž po vojne predávali za nedosiahnuteľné sumy pre bežného človeka. A ešte dlhé roky bola štatisticky v mnohých krajinách rádovo menšia motorizácia obyvateľstva, než tá, s ktorou sa rátalo.

Scania-Vabis ‚1958 s karosériou F.A.Bergman

Krása, ktorá nie je pre každého

 Napriek tomu všetky tieto bohaté ozdoby – plné chrómu, oblín, svetiel „navyše“ a rôznych vychytávok sa používali aj pri malých automobiloch. Tu však treba poznamenať, že na malých „ľudových“ európskych a japonských automobiloch vyzerali takéto dekorácie doslova komicky.

Vtedajší dizajnéri častokrát tvrdili výrobcom automobilov, že „baroko“ vynikne len na veľkých vozidlách. Teda na autobusoch.

Nakoniec to presadili. Dodnes sú známe napríklad autobusy z Malty, ktoré patrili k akejsi poznávacej známke tohto štátu. Tiež vynikajúco pôsobil dizajn autobusov zo Španielska (k tým sa čoskoro v ďalšom článku dostaneme)

Scania-Vabis ‚1958 s karosériou F.A.Bergman

Drsní Vikingovia prichádzajú

Áno – po hranatých autobusových karosériách sa v Škandinávii vsadilo na oblosť. Slovami historika – Škandinávci sú vo všeobecnosti dosť chamtiví po „amerikanizme“ , nemôžeme im teda vyčítať prudký nástup autobusového „baroka“.

Scania-Vabis Panoramabus

Základom bolo to, že napríklad Švédi vyrábali podvozky Scania pre rôzne trhy. Prečo sa teda nespojiť s výrobcom, ktorý dodá krásnu karosériu?

Tak sa aj stalo – niektoré z „najrozšírenejších“, respektíve najznámejších navrhlo a vyrobilo holandské štúdio F.A.Bergman Carrosserier.

Scania-Vabis ‚1958 s karosériou F.A.Bergman

A hoci sa tvrdilo, že sa niekedy Švédi vo svojom ponímaní automobilového dizajnu dostávajú do bodu absurdity, tentokrát bolo všetko inak.

Výroba autobusov v štýle baroka dopadla celkom dobre a to nielen vo Švédsku.

My si dnes predstavujeme škandinávske ikony tohto obdobia:

Volvo B615 ‚Strada‘ 1960-1962 s karosériou od Nórov > Lier Karosserifabrikk
Scania-Vabis B7563′ 1960-1962 s karosériou od Nórov > Lier Karosserifabrikk
Volvo B615 ‚Strada‘ 1960-1962 s karosériou od Nórov > Lier Karosserifabrikk
Scania-Vabis ‚1958 s karosériou F.A.Bergman

Zdroj: kaschey_lp

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest