Smutný osud autobusovej stanice Pripjať (Černobyľ)

Dnes vás pozývame na virtuálny výlet na miesto, kde zastal čas…

Pripiať je opustené mesto, takzvané „mesto duchov“ na severe Ukrajiny, blízko hraníc s Bieloruskom. Len niekoľko kilometrov od jadrovej elektrárne Černobyľ. Mesto bolo budované od leta 1970 ako sídlo pre približne 50 000 obyvateľov a zamestnancov, ktorí pracovali v jadrovej elektrárni Černobyľ. 

Autobusová stanica bez budúcnosti

Hneď pri hlavnej ceste, na vstupe do mesta Pripjať, sa nachádza opustená autobusová stanica. Táto bola vybudovaná 150 kilometrov od Kyjeva. Zároveň bola hlavným dopravným uzlom pre rastúci počet obyvateľov mesta a miestnych častí a okolitých dedín.

Vo vnútri stanice visí dodnes na stene veľká mapa trás, vedľa výdajne lístkov. Autobusová stanica slúžila ako dôležitý spojovací bod na ceste z Kyjeva do Bieloruskej sovietskej socialistickej republiky. V najrušnejší deň, dva roky pred černobyľskou katastrofou, prešlo stanicou 52 autobusov na 14 rôznych trasách. Samotné mesto obsluhovalo 167 mestských autobusov.

Navždy prázdna

Stanica bola tesne po nehode uzavretá. Z mesta mohli vyjsť iba tí, ktorí mali auto. Niektorí ľudia sa dokonca pokúsili opustiť Pripjať pešo. To však bolo to príliš nebezpečné, pretože tam bola obrovská radiácia. Evakuácia sa uskutočnila o deň neskôr. Autobusy museli prichádzať z iných častí krajiny, aby evakuovali všetkých obyvateľov Pripjate.

Bola vytvorená pôsobivá kolóna vozidiel: 1225 autobusov značiek Ikarus a LAZ (114 so stanicami prvej pomoci) a 360 nákladných automobilov na väčšiu batožinu. Ak by tieto vozidlá stáli na ceste tesne jedno za druhým, mala by kolóna 16 km. V skutočnosti sa kolóna na ceste natiahla takmer 40 kilometrov. Juhovýchodná železnica poslala okrem cestných vozidiel na vlakovú stanicu aj dva dieselové vlaky s kapacitou 1 500 osôb. Za necelé tri hodiny bolo mesto „vysťahované“ a zostane navždy prázdne. Presne tak, ako autobusová stanica, ktorej súčasné obrázky vám v tomto článku prinášame.

Foto: Chernobyl.one

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest