Škoda 706 RTO LUX a Karosa ŠD 11 Europabus slovom aj objektívom Stanislava Skuráka

K histórii československej autobusovej dopravy patria vozidlá, ktoré nesú právom prívlastok ikonické. Toto sú dve z nich.

Meno Stanislav Szali Skurák skalným fanúšikom nášho facebookového profilu aj stránky predstavovať netreba. Vďaka nemu máme v mnohých albumoch fotografie autobusov Ikarus, vyrobených pred mnohými rokmi a zrenovovaných do dokonalej podoby. Dnes sa však z Maďarska presunieme domov. V máji 2023 sa v Senci konal Zraz a burza veteránov. A na tejto akcii z nášho pohľadu zahviezdili dva autobusy. Škoda 706 RTO LUX a Karosa ŠD 11 Europabus. Vďaka Stanislavovi vám ich môžeme predstaviť na skvelých fotografiách. To však nie je všetko.

O autobuse Škoda 706 RTO LUX sme toho už popísali veľa. „Europabus“ si však tiež zaslúži, aby ste sa s ním zoznámili podrobnejšie. Tentokrát písať nebudeme my. Stanislav Szali Skurák to urobil za nás.

Fakty o „Stokusovkách“

Dnes vás zoznámim s Europabusom (píše Stanislav) . Špičkovým predstaviteľom autobusov triedy Š 11 sa stala luxusná diaľková verzia ŠD 11, a to špeciálne stokusová séria vyrobená v dvoch dávkách v rokoch 1968 až 1969. Doba politického uvoľňovania v Československu dovolila použiť agregáty, diely a príslušenstvá, ktoré v tej dobe neboli na tuzemskom trhu ani trhu spriatelených krajín k dispozícii. To znamená, že autobusy boli vybavené zapadonemeckou šesťstupňovou prevedovkou ZF či anglickými nápravami Leyland. Vďaka tomu boli schopné dosahovať rýchlosť 140 km/h. Vďaka šesťstupňovej prevodovke ZF bol Európabus rovnako rýchly ako vtedajšie škodovky. Europabusy mali tiež nedelené čelné a zadné sklá. Vozidlá boli výnimočné hneď v niekoľkých smeroch.

Okrem odlišného dizajnu bol vnútri Europabusu „letecký“ interiér plus mínus v podobe, ako ho poznáme z dnešných autobusov, teda s bodovým osvetlením a výduchom klimatizácie nad každým sedadlom. No a špeciálne táto verzia mala zabudovanú aj malú kuchynku s chladničkou, drezom s tečúcou vodou a s plynovým varičom s kanvicou.

Koniec smelých plánov

V nových politických pomeroch po okupácii roku 1968 už nepripadal dovoz západných dielov do úvahy. Preto bol pripravený a ďalej vyrábaný úspornejší model s maximálnou unifikáciou s linkovými autobusmi za použitia výhradne tuzemských dielov alebo dovozu z krajín RVHP. Tak napríklad zadná náprava Rába z Maďarska, ktorá vyludzovala typický kvílivý zvuk z týchto autobusov.  Sériová výroba dvojdverových vozidiel ŠD11 však bola zahájená až roku 1974…

Viac fotografií nájdete v galérii.

©  Stanislav Szali Skurák

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest