Turistický chodník Kamenica vás dovedie k jedinečnej panoramatickej vyhliadke. No ponúka oveľa viac

Dnes sa v tipe na výlet vydáme do obce Stará Kremnička pri Žiari nad Hronom a náučným chodníkom na vrchol blízkeho kopca Kamenica.

Zlatá brána

Prvá obec v Kremnickej doline, Stará Kremnička, je obklopená z jednej strany Kremnickými vrchmi a z druhej strany Jastrabskou vrchovinou. Tvorí vstupnú bránu, pri ceste do zlatej Kremnice. V tejto starodávnej obci v nedávnej minulosti vybudovalo Občianske združenie Kamenica náučný chodník, ktorý vás privedie na vrchol 525 m vysokého kopca s identickým názvom – Kamenica, čnejúceho sa priamo nad obcou. Pohľad z vrcholu poskytuje jedinečný panoramatický výhľad na Žiarsku kotlinu obklopenou Kremnickými vrchmi, pohorím VtáčnikŠtiavnickými vrchmi.

Turistická mapa v obci. Zdroj: František Kovár

Vďaka nadšeniu ľudí

O budovaní náučného chodníka nám ochotne porozprával predseda Občianskeho združenia Kamenica, pán František Kovár: „Cieľom projektu bol rozvoj cestovného ruchu a informovanosti o našej obci. Vybudovanie náučného chodníka ako turisticko – oddychovej zóny pre turistov, návštevníkov a domácich obyvateľov. Títo sa budú mať možnosť oboznámiť s históriou obce, spoznať prírodu v okolí Starej Kremničky. Navštíviť jedinečnú panoramatickú vyhliadku v žiarskom regióne na vrchu Kamenica. Náučný chodník sme budovali v rokoch 2010 – 2015. Vznikla tu trasa, ktorá je nenáročná, v úseku stúpania na Kamenicu je mierne náročná. Celú trasu, ktorej dĺžka je približne 6 km, môžete prejsť približne za 3-4 hod., podľa toho ako sa zdržíte pri obdivovaní krás prírody a sledovaní okolitého kraja z jednotlivých výhľadov. Projekt vznikal s minimálnymi finančnými prostriedkami, ale o to s väčším nadšením každého, kto pridal ruku k dielu. Najviac pomohla v tomto smere samotná obec, no našli sa aj rôzni drobní sponzori, čo prispeli či už finančne alebo materiálne.“

Jedinečný výhľad z Kamenice. Zdroj: František Kovár

6 zastávok turistického chodníka

Snahou Občianskeho združenia Kamenica bolo turistov v krátkosti na jednotlivých zastaveniach informovať o najzaujímavejších udalostiach, miestach v obci a okolí. Takisto o prírodných a geologických zaujímavostiach pri výstupe na vrch Kamenica.

Stará Kremnička. Zdroj: František Kovár

Zastávka č. 1 – Obecný úrad

Zastavenie je venované histórii obce, ktorá začína v období rokov 1290-95. Môžete sa tu oboznámiť s historickými udalosťami, ktoré sa viažu k obci. Stará Kremnička z dôvodu svojej polohy, prístupovej cesty ku kremnickému zlatu, sa stala svedkom mnohých vojenských bojov a presunov armád. Na tabuli sú zachytené aj informácie o začiatkoch duchovného života v obci, kedy bol napr. postavený prvý kostol. Tak isto sa môžete dozvedieť ako sa rozvíjalo vzdelanie detí, akou kultúrou a spoločenským životom žila obec a mnoho iných zaujímavostí z bohatej histórie obce.

Začiatok náučného chodníka Kamenica. Zdroj: František Kovár

Zastávka č. 2 – Obecný park

Pri tejto zastávke si môžete prečítať informácie o hospodárstve v obci a jej rôznych premenách, či už výstavbe a rozvoji obce, tak aj o živote ľudí. Dozviete sa, že významnou remeselnou činnosťou okrem iného bolo kamenárstvo, výroba mlynských kameňov, kedy sa elektrifikovala obec. V ktorom roku bol obecný bubeník prezývaný kižbier nahradený obecným rozhlasom.

Druhé zastavenie pri obecnom parku. Zdroj: František Kovár

 Zastávka č. 3 – Prameň Kečka

Na tejto tabuli je množstvo informácií z obdobia 2. svetovej vojny a SNP, ktoré prežila obec. Boli to napr. boje SNP počas postupu nemeckých vojsk na Zvolen a Banskú Bystricu začiatkom októbra 1944. Zaujímavosťou je, že v týchto miestach bol do bojov nasadený prvýkrát pancierový vlak IPV I. – Štefánik.

Studnička pri treťom zastavení. Zdroj: František Kovár

Zastávka č. 4 – prameň Pod Kapustniskom

Na tomto mieste je jedna s najkrajších tabúľ vďaka pestrosti fauny a flóry v okolí Starej Kremničky. Na tabuli sú zobrazené rôzne živočíchy, ktoré môžete stretnúť počas prechodu náučným chodníkom. Často vám nad hlavou môže prelietať myšiak hôrny, jastrab krahulec, ale môžete započuť aj spev slávika. V noci je často z lesov počuť húkanie sovy. Ak pozriete na zem, tak sa miestami môže objaviť salamandra škvrnitá alebo rôzne druhy jašteríc.

Štvrtá informačná tabuľa o faune a flóre. Zdroj: František Kovár

Zastávka č. 5 – vyhliadka Kamenica

Pre tých, čo sa zaujímajú o geológiu je na tabuli popísaných niekoľko základných informácií o horninách a ich využití. Kto má radšej krásne výhľady, je tu pripravený jedinečný panoramatický výhľad na celú Žiarsku kotlinu, aj s okolitými pohoriami. Pri pohľade severným smerom sú vidno Kremnické vrchy, v pozadí pohorie Vtáčnik a smerom na juh sa rozprestierajú Štiavnické vrchy so zrúcaninou hradu Šášov. Vrchol Kamenice je aj príjemným miestom na odpočinok, po stúpaní ktoré máte za sebou.

Na vrchole Kamenice. Zdroj: František Kovár

Zastávka č. 6 – Slovenský Semmering

Pri tomto zastavení sa dozviete čo je to Slovenský Semmering a ako sa pomenovanie rakúskeho horského strediska Semmering prenieslo na Slovensko, do Kremnických vrchov. Na tabuli sú informácie aj o železničnej trati, ktorá v čase svojho vzniku 1870-1872 bola stavaná ako súčasť Uhorskej severnej železnice s trasou Budapešť – Lučenec – Zvolen – Kremnica – Vrútky.

Železničná zastávka Stará Kremnička r. 1943. Zdroj: Múzeum ŽSR

Ak sa o náučnom chodníku, histórii a okolí Starej Kremničky chcete dozvedieť viac, navštívte stránku inovinky.sk, ktorej je pán Kovár šéfredaktorom.

Poloha

Obec: Stará Kremnička

GPS: 48° 35′ 59.99″ N, 18° 53′ 59.99″ E

Autobus: 613409 (Žiar nad Hronom-Kremnica-Krahule / Kunešov)

Mapa: Klikni SEM, alebo na obrázok mapy

Za pomoc s písaním článku patrí naša veľká vďaka pánovi Františkovi Kovárovi a portálu inovinky.sk

Turistický chodník Kamenica vás dovedie k jedinečnej panoramatickej vyhliadke. No ponúka oveľa viac

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest