Škoda 706 RTO ako pojazdná predajňa na unikátnom videu zvonka aj zvnútra

V roku 1958 bola celá sieť veľkoobchodu v Československu odovzdaná do štátneho sektora. Spravidla v každom okrese pôsobila „Jednota“ s dodatkom mena mesta, v ktorom mala sídlo. Vo väčších obciach stála jej predajňa, nákupné stredisko alebo obchodný dom Jednoty, ďalej reštaurácia, motoresty, hotely i kultúrne domy.

V obci alebo osade, kde sa z ekonomických dôvodov stálu predajňu zriaďovať neoplatilo, dochádzala k obyvateľom podľa stanoveného rozvrhu pojazdná predajňa Jednoty.

Pojazdné predajne zabezpečovali v minulom storočí predovšetkým pravidelné zásobovanie najmenších vidieckych sídiel, sezónne zásobovanie rekreačných oblastí, prechodné zásobovanie miest so stálou predajňou v prípade dovolenky, choroby alebo pri nepredvídaných okolnostiach a jednorazové zásobovanie trhových podujatí, kultúrnych, športových, spoločenských a iných akcií. V maloobchodnej sieti sa jednalo hlavne o pojazdné predajne zmiešaného tovaru, potravinárskeho tovaru, mäsa a údenín, výnimočne predajne textilného tovaru,

Na internete nájdete množstvo fotografií autobusov Jednoty, no málokto si dnes spomenie, ako to vyzeralo vo vnútri. My vám to vo videu ukážeme:

P.S.: Väčšina družstiev Jednota ukončila prevádzku pojazdných predajní krátko po roku 1989 , pretože predajne prestal dotovať štát. Máme však dobrú správu. Vďaka pánovi Jaroslavovi Prymusovi spracovávame materiál od pojazdnej predajni Škoda 706 RTO, ktorá v Čechách fungovala až do roku 2015 !!! Už čoskoro vás s ňou zoznámime.

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest