Škoda 440 Karosa – osobný automobil s „autobusovým dizajnom“

Ak sa lepšie zadívate na fotografie tohto automobilu, začne vám vŕtať v hlave, kde ste už niečo podobné videli. Ten pocit vo vás zostane a v prípade ak na nič neprídete) dovtedy, kým vám niekto neukáže fotografiu autobusu Škoda 706 RTO.

Vtedy sa vám rozjasní. Niet sa čomu diviť. Tvary navrhol Otakar Diblík – dizajnérsky mág podniku Karosa, ktorý dolaďoval aj „erteóčky“. Tento skvost uzrel svetlo sveta v roku 1956. Srdce tohto prototypu netvorilo nič iné, než Škoda 440 Spartak a jej chrbticový rám. Vzhľad si ale dôkladne vzali do parády pracovníci v národného podniku Karosa Vysoké Mýto. Tvary navrhol spomínaný Otakar Diblík a celú karosériu zo siedmich dielov vážiacich iba 65 kg vyrobili v Kovovně Karviná technológiou Polytex. Ukrývala priestor pre dvoch cestujúcich a dve núdzové miesta na zadných sedadlách. Kompletizáciu autá mal na starosť Ing. Nalezenec.

Ľahký a rýchly šporťáčik

Poháňal ho štandardný štvorvalec OHV s výkonom 40 koní a krútiacim momentom 70 Nm spojený s manuálnou štvorrýchlostnou prevodovkou. Motor s autom vážil len 825 kg (o 100 kg menej ako Spartak) a poľahky ho rozhýbal až na 120 km / h. Vpredu boli priečne závesy, vzadu kyvadlová náprava. Na oboch potom priečne listové pero a bubnové brzdy.

Je to ťažké byť, keď si smoliarom…

Auto malo celú svoju kariéru smolu. Už pri predstavení v Mladej Boleslavi v roku 1956 došlo k poškodeniu prednej časti po nehode spôsobenej defektom, nešlo ale o nič vážne a auto bolo opravené behom pár hodín. Neskôr autu uletela kvôli zlému uchyteniu strecha a bola nahradená hard-topom s čelným sklom z kabrioletu 450. V roku 1958 bola vyvinutá upravená predná náprava s odpružením pomocou torzných tyčí. V rovnakej dobe potom vznikla aj zadná náprava s olejovo-vzduchovými mechmi. Práve model 440 Karosa sa hodil na skúšanie podobných novátorských konštrukčných riešení. Nakoniec bol však vyrobený len jediný kus a s tým jazdil vtedajší riaditeľ podniku Karosa. A ten s ním v roku 1960 havaroval…

Namiesto zošrotovania

Začiatkom šesťdesiatych rokov už bola úloha tohto prototypu pre vývoj nepodstatná, aj automobilka Škoda prechádzala na inú koncepciu a nabúraný roadster odstavený v rohu areáli pustol, uvažovalo sa aj o jeho zošrotovaní. Avšak jeden z otcov Š 440, konštruktér Josef Nalezenec, sa dohovoril s riaditeľom Karosy, že nabúrané auto odkúpi. Nalezenec roadster upravoval podľa dobovej módy – prirobil plutvičky na zadné blatníky, namontoval zadné svetlá z Fordu Cortina a predné z Tatry 603. Nové predné sklo bolo zo Škody Felicie, automobil teda mohol používať štandardný Hardtop určený pre tento populárny kabriolet. V sedemdesiatych rokoch predal svokor inžiniera Nalezenca auto do Pardubíc, kde nakoniec chátralo na polenách až do roku 1998. Vtedy ho odkúpil pán Hrbáček aj napriek faktu, že auto bolo v zlom stave, avšak so zachovanými laminátovými dielmi. Múzeum firmy Karosa vo Vysokom Mýte ešte dokázalo nájsť pôvodnú dokumentáciu a majiteľovi ju poskytlo, takže bolo možné vyrobiť sadrový odliatok a podľa neho obnoviť pôvodné karosárske diely, ktoré neprežili do dnešných dní.

Foto: Petr Broulík, 5plus2.cz, garaz.cz

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest