Najväčšiu koncentráciu vodičiek autobusov nájdete v africkej Ghane

Ghana je štát veľký ako Spojené kráľovstvo. Leží v západnej Afrike a jej hlavným mestom je Akkra. Počas celej histórie bola Ghana známa ako najväčší vývozca kakaa. Dnes je známa aj preto, lebo v tejto krajine a hlavne v hlavnom meste a okolí nájdete veľmi veľké množstvo žien – vodičiek autobusov.

Zisťovali sme, prečo je tomu tak.

Africké autobusárky

Novodobé dejiny tejto krajiny sa pokojne môžu datovať od roku 1992, kedy sa krajina začala demokratizovať. Dnes je Ghana demokraticky stabilná. Etnicky sa pokladá za pomerne homogénnu krajinu, a to aj napriek tomu, že je rozdelená do štyroch hlavných etnolingvistických skupín, ktoré sú ďalej rozvetvené do spolu asi 160 kmeňov. Dôležité je pripomenúť, že v porovnaní s inými krajinami v Afrike, sa v Ghane usadilo len málo belochov. Môžeme teda smelo napísať, že v Ghane môže človek zažiť tú pravú Afriku.

V rámci demokratizácie krajiny sa tešia veľkej obľube špeciálne projekty, ktoré zvyšujú vzdelanie a sociálnu inklúziu obyvateľov Ghany bez ohľadu na vek a pohlavie. Jedným z takýchto projektov je „Women Moving The City“. Jeho cieľom je od samého začiatku je vyrovnať rodovú nerovnováhu v dopravnom priemysle. Od roku 2017 sa ženám poskytol bezplatný prístup k odbornej príprave a zlepšili sa podmienky na vytvorenie kariéry v profesii vodič autobusu. Po šiestich týždňoch teórie a po ôsmich týždňoch jazdy sa síce na jar roku 2018 vodičkami nestali, no ich školiaci pracovníci svorne tvrdili, že aj po tak krátkom čase sú ich vodičské schopnosti impozantné. 

Program „Women Moving The City“ je medzinárodne uznávaný.  Už po prvých mesiacoch od jeho implementácie citoval švédsky premiér Stefan Löfven tento projekt ako úspešný príklad dvojstranných vzťahov medzi Africkou úniou a Európskou úniou. Projekt podporila ghanská prezidentka Nana Akofu-Addo. V samých začiatkoch navštívil stážistov nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier spolu s nemeckou ministerkou hospodárstva a energetiky Brigitte Zypriesovou.

Podpora školiaceho programu

V súvislosti s projektom sa spomína ešte jedno meno: Esenam Nyador, žena, ktorú všetci poznajú ako Miss Taxi Ghana. Bola totiž priekopníčkou v úlohe prvej taxikárky v krajine. Teraz pôsobí ako verejná veľvyslankyňa v školiacom programe

Sama hovorí o problémoch v krajine, ktoré sa darí meniť: „Naše ženy neprimerane vykonávajú prácu v domácnosti, pretože sa to považuje za „prácu žien“. Zjavná „neviditeľnosť“ pracovných miest v reálnom živote pre ženy v domácnosti zhoršuje ich životné ciele. Pomocou programu „Women Moving The City“ sa nám to darí zmeniť.“

Držíme palce 👍

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest