Simulácia vážnej dopravnej nehody v hlavnej úlohe s našim autobusom

Dopravné nehody nie sú ničim príjemným. Kvalitná pripravenosť všetkých zložiek, podieľajúcich sa na eliminovaní nebezpečných následkov každej z takýchto nehôd je rozhodujúcim faktorom pri záchranných akciách. Presvedčili sme sa o tom prakticky na vlastné oči. Dňa 20. 6. 2024 sme boli zapojení do rozsiahleho cvičenia záchranných zložiek. Náš autobus zohral počas simulácie nehody na úseku diaľnice významnú úlohu.

Prísne tajné

V doobedňajších hodinách prvého letného dňa 2024 sa internetovým priestorom sociálnych sietí začali šíriť pochmúrne správy o tragickej nehode autobusu na rýchlostnej ceste medzi Detvou a Zvolenskou Slatinou. Keďže z obidvoch strán tejto cesty bola všetka doprava odklonená, civilní očití svedkovia nehody prakticky neboli. Navyše dopravné správy v rádiách hovorili o obmedzení dopravy kvôli geologickému prieskumu. Húkajúce sanitky, hasičské a policajné autá aj záchranársky vrtuľník, smerujúci na Podpoľanie, však do veľkej miery prispeli k „šokujúcim“ správam. Teda skôr fámam o tragédii na rýchlostnej ceste. Všetko však bolo inak.

Polícia vysvetľuje

Polícia SR na svojom facebookovom profile dala veci na pravú mieru až v podvečerných hodinách: „Dnes (20.6.) krátko popoludní prijalo operačné stredisko polície banskobystrického kraja správu o vážnej dopravnej nehode na diaľnici R2 medzi Zvolenom a Detvou. V tej chvíli nik z operátorov a záchranárov netušil, že ide o rozsiahle súčinnostné cvičenie záchranných zložiek. V telefóne zaznela informácia o nehode autobusu plného mladých ľudí a dvoch osobných áut. Operačné stredisko okamžite zmobilizovalo a vyslalo na miesto záchranné zložky, teda príslušníkov HaZZ, policajné hliadky, posádky rýchlej zdravotnej pomoci.“

Všetky zložky v akcii

Vážnosť situácie a zistený rozsah a počet zranení si vyžiadali aj opakovaný zásah leteckých záchranárov, ktorí zranené osoby transportovali do FNsP FDR v Banskej Bystrici. Aktivizovaný bol aj Posttraumatický intervenčný tím, nemocnica reagovala okamžitou aktiváciou trauma plánu. Súčasťou cvičenia bolo aj školenie policajtov „nehodárov“ ktorým nové, moderné spôsoby dokumentovania dopravnej nehody priamo v praxi predviedli naslovovzatí odborníci z Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity v Žiline.

Na dokumentovanie dopravnej nehody po celý čas dohliadali prokurátori z Banskobystrického kraja. Na činnosť a koordináciu záchranných zložiek pri takejto mimoriadnej udalosti sa prišiel pozrieť priamo na miesto aj Viceprezident Policajného zboru pre vnútorný poriadok a bezpečnosť – plk. Ing. Rastislav Polakovič.

Plukovník Polakovič na mieste vyjadril presvedčenie, že aj keď v tomto prípade išlo o simuláciu nehody, treba si s plnou vážnosťou uvedomiť, že takéto nehody sa žiaľ naozaj stávajú a je na každom jednom z nás, aby sme im zodpovedným správaním sa za volantom úspešne predchádzali. Nech je preto takéto cvičenie výstrahou pre ostatných vodičov!

Poďakovanie

Takéto rozsiahle cvičenie by nebolo možné uskutočniť bez úzkej spolupráce všetkých zainteresovaných zložiek, preto obrovské poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa na ňom podieľali: • Nemocnici AGEL Zvolen• SAD Zvolen• Figurantom zo SOŠ Drevárskej zo Zvolena• Okresnému riaditeľstvu HaZZ vo Zvolene• Fakultnej nemocnici s poliklinikou F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici• Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity v Žiline• Pracovníkom Slovenského červeného kríža• Prokuratúre SR• všetkým zainteresovaným policajtom• Národnej diaľničnej spoločnosti, a.s.• Zdravotnej záchrannej službe • LZS – Air Transport Europe• a všetkým, ktorí boli do dnešného cvičenia zapojení.

Zmyslom tohto cvičenia bolo v čo najreálnejších podmienkach preveriť pripravenosť záchranných zložiek a ich vzájomnú spoluprácu na mieste nešťastia. Ostáva len pevne veriť, že nazbierané skúsenosti budú musieť čo najmenej používať pri „ostrých“ zásahoch.

No a my vám z akcie ponúkame exkluzívne fotografie od nášho kolegu Michala, ktorý sa cvičenia zúčastnil.

Via: Polícia SR – Banskobystrický kraj

Foto: Michal Mališ

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest