Podzemný kameňolom Barlangy je zapísaný na zoznam pamiatok UNESCO

Podzemný kameňolom Barlangy je nazývaný aj „Diery“. Vedie sem náučný chodník a dnes vás v tipoch na výlet pozývame práve sem.

Lom Barlangy je umelo vytvorená podzemná sieň neďaleko Banskej Štiavnice.V lone Štiavnických vrchov, neďaleko osady Kysihýbel, sa skrýva fascinujúci podzemný svet lomu Barlangy. Prebádať toto tajomné miesto s dĺžkou 50 metrov a výškou 10 metrov, s mohutnými skalnými stenami posiatymi stopami po ťažbe, je skutočný zážitok.

História lomu Barlangy siaha až do 14. storočia, kedy sa tu ťažil andezit – materiál, z ktorého vyrástli mnohé stavby v Banskej Štiavnici a okolí. Po opustení v 19. storočí sa lom stal útočiskom pre rôzne druhy rastlín a živočíchov. Počas zimných mesiacov tu hibernuje až 14 druhov netopierov. Vďaka tichu a vlhkosti je lom ideálnym miestom pre ich zimný spánok.

Kameňolom je zapísaný na zoznam pamiatok UNESCO. Zvonku ho tvorí mohutná previsnutá skalná stena, vnútri nájdete podzemné priestory dlhé až 50 metrov, na konci s malým jazierkom.

Cesta náučným chodníkom

Jednoduchá prístupová trasa sem vedie z osady Kysihýbeľ – vedie po asfaltovej ceste popod železnicu. Potom cez potok a mierne do kopca. Onedlho natrafíte na križovanie s náučným chodníkom. Tu treba vystúpať na ľavej strane krátky úsek cez les a tu už uvidíte skalnú stenu, ktorá ukrýva vstup do kameňolomu.

Umelá jaskyňa bola vytvorená pravdepodobne v 18. storočí pri lámaní stavebného kameňa. Podľa znakov sa kameň lámal ručne vo veľkých kvádroch. Jaskyňa tvorí chodbu dlhú asi 50 m, v závere s malým jazierkom. Nad jaskyňou boli založené pokusné plochy borovice vejmutovky (Pinus strobus). Stavebný kameň z tejto jaskyne sa používal na stavebnú činnosť v meste Banská Štiavnica, ktorá koncom18. storočia s počtom 18 000 obyvateľov patrila medzi najväčšie mestá Uhorska.

V strede podzemnej komory so stopami po ručnom vylamovaní kameňa na stenách je ponechaný oporný pilier, v ktorom sú vytesané letopočty 1768 a 1783. Stavebný kameň, minerálmi železa a mangánu sfarbený dočervena a dočierna, sa tu ťažil údajne od 14. storočia až do konca 19. storočia.

Poloha

Obec: Banská Štiavnica – východiskový bod > Banský Studenec, pri západnom okraji arboréta Kysihýbel

GPS: 48.457492N, 18.9347026E

Autobus: 671 Banská Štiavnica-Banský Studenec

Mapa: Klikni SEM, alebo na obrázok mapy

Foto: Jozef Martinský – Photography, titulné foto: Čierne diery

Podzemný kameňolom Barlangy je zapísaný na zoznam pamiatok UNESCO

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest