Pred tridsiatimi rokmi sa predstavil inovatívny autobus Jum Buss 380 T ako nová tvár cestnej turistiky

Séria Busscar T priniesla v 90. rokoch 20. storočia autobusom inovatívny estetický vzhľad, hlavne vďaka použitiu lepeného skla. Vďaka hladkému sklenenému povrchu dosiahol vzhľad autobusov na tú dobu punc výnimočnosti a modernosti.

Priekopník série Busscar T – autobus Jum Buss 380T uzrel svetlo sveta v roku 1993. A my sme pre vás preložili súbory z brazílskeho časopisu „Techni Bus“, ktoré zobrazujú uvedený model.

Jum Buss 380 T nová tvár cestnej turistiky (propagácia Busscar)

Pre dynamickú a vzrušujúcu činnosť, akou je cestná turistika, je kľúčom k úspechu použitý autobus.

Jumbuss 380 T z radu Busscar 94 prichádza ako logická voľba, ktorá sprevádza neustály vývoj cestnej turistiky a zahŕňa rad inovácií, ktoré určite zvýšia spokojnosť verejnosti. V rade Busscar 94 nová predná a zadná časť so zabudovanými reflexnými pásmi zvyšuje bezpečnosť na cestách v noci.

Vo vnútri vozidiel je komfort cestujúcich zaručený prvkami, ako sú osvetlenie uličky, žiarivky, mobilné televízne skrinky a odkladacie plochy na operadlách sedadiel. Nezabudlo sa ani na príjemný imidž. Závesy s novým dizajnom látky a mahagónovými aplikáciami vytvárajú príjemnú, útulnú atmosféru.

S JumBuss 380 T prepravíte verejnosť štýlovejšie a bezpečnejšie.

Rok plný výziev

Výrobcovia autobusov a nadstavieb čelia kríze na trhu uvedením efektívnejších a konkurencieschopnejších produktov.

Ak sa rok 1993 ukázal ako veľmi plodný, rok 1994 sľubuje ešte väčšiu súťaživosť. Producenti autobusov a výrobcovia nadstavieb robia všetko preto, aby ponúkali stále efektívnejšie výrobky. Na tento účel pripravuje Mercedes Benz, líder na trhu, uvedenie na trh nových podvozkov, ako sú OF.1620 a OH-1635, pričom druhý z nich je vybavený motorom radu 400, a O 400 Monobloc. Montážna spoločnosť stratila 10 % svojho podielu na trhu autobusov a nepochybne sa bude snažiť túto stratu zastaviť.

Prevádzkovatelia autobusov Latinskej Ameriky preferujú značky Ford a Volkswagen, ktoré majú na starosti „odhryznutie“ strateného podielu Mercedesu. Z dvojice značiek ja viac obľúbený Volkswagen a je druhou značkou v tunajšom autobusovom sektore. V rebríčku autobusov sa Volkswagen usiluje o 17 % podiel v roku 1994 namiesto 10 % v roku 1993. Na to však ešte nebude mať podvozok s motorom vzadu, hoci rozhodnutie o jeho montáži už padlo. V roku 1994 by mali byť k dispozícii len prototypy. Uvedenie na trh sa plánuje na rok 1995.

Spomedzi ostatných výrobcov je Volvo tým, ktorý z krátkodobého hľadiska sľubuje najviac. Začiatkom roku 1994 budú na trh uvedené dovezené B 12, produkty, ktoré predstavujú svoj debut v segmente cestných podvozkov s motorom vzadu. Medzi autobusmi spúšťa hviezdu noviniek Nielson-Busscar. Jeho rad 94 po prvýkrát prináša do Brazílie technológiu lepeného skla, detail, ktorý dáva značke Busscar odvážny vzhľad.
Marcopolo, hoci sľubuje nové funkcie, zatiaľ ukazuje iba svoju novú karosériu Allegro, špeciálne určenú pre krátke vzdialenosti. Ciferal predstavuje GLS Bus, mestskú, konvenčnú verziu Medzi malými nadstavbami vyčnieva Jotave, ktorý predstavuje novú cestnú rodinu, a Engerauto, ktoré teraz ponúka mestskú karosériu s expandovaným sklom.

Racionálna kráska

Nová línia Busscar zahŕňa estetické pokroky bez straty zameniteľnosti s pôvodnou líniou uvedenou na trh v roku 1990.

Carrocerias Nielson SA z Joinville, SC, výrobca produktov Busscar, predstavil na trhu svoju radu 94, ktorá predstavuje technologický pokrok v sektore cestných autobusov. Rad Busscar 94 je evolúciou radu autobusov Jum Buss v modeloch 380, 360 a 340 a El Buss, verzie 340 a 320, založených na koncepcii exkluzívneho dizajnu.

Jedným z najpozoruhodnejších aspektov je rozšírenie sklenenej plochy a následné zvýšenie panoramatického výhľadu pre cestujúcich. S prijatím technológie lepeného skla, technológie známej v zahraničí už nejaký čas. Lepené sklá robia vozidlo tichším a zlepšujú účinnosť klimatizácie, pretože okná sú pevné a nie sú tam žiadne medzery.
Táto technologická novinka je dostupná vo verziách Jum Buss 380 T, 360 T a 340 T, vyvinutých pre turistický segment. „ Máme prvý autobus vyrobený v Brazílii s lepeným sklom ,“ hovorí Harold Nielson, prezident spoločnosti. Sklo v tejto konfigurácii nadobudlo hrúbku 6 mm, o 2 mm viac ako predchádzajúci typ, s pevnými oknami. „Robili sme testy s novou technológiou a môžem povedať, že je veľmi odolná ,“ zdôrazňuje riaditeľ. Pre splnenie požiadaviek na pohodlie a bezpečnosť cestujúcich boli bezpečnostné okná vybavené kladívkami, ako v metre, na urýchlenie výstupu v prípade núdze. Ďalej bolo ukotvenie sedadiel vykonané v súlade s predpisom 80, normou Európskeho hospodárskeho spoločenstva a americkou normou SAE, pod číslom J879-B.

Interiér

Interiér salónika pre cestujúcich bol prerobený, čím sa zvýšilo osvetlenie o 50 % . Vnútorná podšívka má teraz nové farby a vzory, od kobercov, ktoré pokrývajú podlahu a strop, až po látky na záclony. Voliteľne sú na zadnej strane sedadiel podnosy ako v lietadle na občerstvenie a jedlá. Držiak na pohár je zasúvateľný, s automatickou demontážou, čím poskytuje viac miesta pre pasažiera. Box mobilnej televízie bol prepracovaný a výzdoba interiéru dostala mahagónové aplikácie, čím sa vytvoril luxusný vzhľad, jedinečný v autobusoch svojej triedy.

Karoséria

Z vonkajšej strany bola prepracovaná predná a zadná časť, čo zjavne prispelo k zvýšeniu štýlu a krásy. Tvary sú hladšie, zlepšujú aerodynamický prienik a boli navrhnuté tak, aby umožňovali ľahký prístup k mechanickým častiam. Modelový rad Busscar 94 obsahuje v prednej a zadnej časti reflexné pásy, ktoré zvyšujú bezpečnosť počas nočnej cestnej premávky. Nová predná časť je teraz vybavená štyrmi svetlometmi integrovanými do nárazníka, dvoma hmlovými svetlami a dvoma diaľkovými svetlami, ako aj brzdovým svetlom vzadu.

V modeli Jum Buss 340 sa výrazne zlepšila viditeľnosť spredu, a to inštaláciou jednodielnych aerodynamických sklenených čelných skiel, ktoré eliminovali horizontálny delič. Prepracovaná bola aj páka sklápania sedadla, ktorá umožňuje jednoduché ovládanie s minimálnou námahou cestujúcich.
Napriek úpravám si autobusy Busscar zachovávajú zameniteľnosť s pôvodným dizajnom, ktorý bol uvedený na trh v roku 1990 aj s redizajnom vykonaným v roku 1992. „Veľmi sme sa obávali o zákazníka, pretože nikto nechce zmenu, ktorá by zmenila populárny tvar,“ uzatvára. prezident Harold Nielson.


Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest