Santu vozia soby a koledníkov autobus

Len jediný vodič autobusu má pred Vianocami takýchto špeciálnych cestujúcich.

Mnohí z vás ani netušia, ale je to naozaj svätá pravda: K tomu, aby boli Vianočné sviatky dokonalé prispieva svojim dielom aj Slovenská autobusová doprava Zvolen, a. s., konkrétne závod Detva. Bohužiaľ, rok 2020 bude prvým po dlhých rokoch, kedy sa kvôli opatreniam vlády koledníci zvážať nebudú.

Zaspomínajme si teda na roky minulé – slovom, obrazom i videom.

„Zvážanie“

Každý rok tradične v posledný víkend pred tým vianočným vyráža ešte za tmy na cesty špeciálny autobus s ešte špeciálnejším poslaním. Pozvážať zo širokého podpolianskeho regiónu na Detviansky jarmok čo najväčší počet koledníkov – betlehemcov. A cesta to veru nie je hocijaká. Tradície pastierskych koledníkov sa udržali najmä vo vrchárskych regiónoch, kde s betlehemom chodia počas Vianoc dodnes. A tak zvážanie trvá aj niekoľko hodín. Začína sa na Detvianskej Hute, Ľuľovke, Bratkovici, odtiaľ sa autobus presunie na opačnú stranu kopca až do Lomu nad Rimavicou a potom cez Hriňovú, Korytárky, Podkriváň, Bzovú, Mýtnu rýchlo do Detvy, aby sa stihol začiatok jarmoku. Napríklad v roku 2018 sa v Detve zišlo rekordných trinásť betlehemských skupín, a tak sa museli zvážať na dvakrát.

Podpoľanie je pritom považované za slovenskú raritu, keďže pochôdzky koledníkov po domoch nerobia folkloristi, ale obyčajní ľudia. Betlehemci patria k vianočnému koloritu už dlhé desaťročia či dokonca stáročia a kolednícke rýmovačky sa prenášajú z generácie na generáciu. A tak je potešiteľným zistenie, že takzvané vianočné hry na Podpoľaní tak skoro nezaniknú. Len majú teraz kvôli pandémii nechcenú „pauzu“.

Na druhej strane je potešiteľné, že sa v ostatných rokoch podarilo obnoviť Chodenie s hadom, Dorotášov či Chodenie po chrene – zvyky, ktoré pretrvali mnoho a mnoho rokov aj vďaka nadšeniu mladých ľudí.

A ktorá postava zo všetkých koledníkov je najzaujímavejšia? Jednoznačne vedie Kubo, ktorého niekde volajú aj „Starý“, či „Starý pes“. Nosí strašidelnú masku z baraních koží a je postrachom hlavne detí. Jeho postava vznikla pred stáročiami ako archetyp negatívnych ľudských vlastností – lenivosť, pochabosť, darebnosť. Kubo bol jednoducho márnivý a nezodpovedný lenivec a záletník. Pri betlehemskej hre na seba púta najväčšiu pozornosť, obháňa dievčatá a straší malé deti.

Zvážanie betlehemcov autobusom tak nejako patrí do našej modernej doby s dodatkom, že naozaj zrejme nikde inde neexistuje vodič autobusu, ktorý by mal takýchto zvláštnych cestujúcich…

Nezabudnite si pozrieť galériu 👇🏼👇🏼👇🏼

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pin It on Pinterest