Realistický LEGO model autobusu Karosa ŠD11 vám vyrazí dych

Pred 80 rokmi by zrejme Olemu Christiansenovi, „stvoriteľovi“ stavebnice LEGO  zrejme nanapadlo, že raz sa z jeho stavebnice bude dať postaviť legendárny československý autobus.

Stalo sa…

Krátka história značky LEGO

Značka LEGO vládne vo svete hračiek už niekoľko dekád. Časopisom  Fortune bola menovaná za „Hračku storočia“. Takmer každý z nás s ňou mal dočinenia a veľmi dôverne pozná jej skladačky. Mnohí z nás sa s jej fascinujúcimi stavebnicami nevieme rozlúčiť ani v dospelosti a lego sa stalo našou zberateľskou vášňou. 

Za pôvodom dnešných farebných LEGO kociek stojí tesárska dielňa, teda miesto, kde by sme sa skôr stretli s vôňou opracovaného dreva než s plastovými kockami. História spoločnosti sa píše od roku 1932, kedy v dánskom mestečku Billund prevádzkoval svoju tesársku dielňu Ole Kirk Christiansen. Ten je tiež považovaný za zakladateľa a otca dnes už nadnárodnej spoločnosti LEGO.

Tesárstvo v tej dobe príliš nevynášalo, a tak, aby Ole Kirk využil prebytočný materiál, začal vyrábať drevené hračky. Netrvalo dlho a do výroby sa zapojil aj jeho syn Godtfred.

Názov „LEGO“pochádza z dánskej frázy leg godt, čo znamená “hraj sa dobre”.

V roku 1940 sa na scéne objavili umelé hmoty a v roku 1949 sa začalo s výrobou kociek z plastiku. Boli to predchodcovia kociek LEGO.

Dodnes bolo celkovo vyrobených 560 miliárd LEGO skladačiek. Len v továrni v meste Billund v Dánsku sa vyrobí 1.7 milióna kusov za hodinu alebo 28,500 za minútu.

Autobus

Znie to až neuveriteľne, ale v súčasnosti existuje viac ako desaťtisíc prvkov Lega, z ktorých sa dá postaviť čokoľvek. Aj autobus.

Nás zaujal model známeho autobusu Karosa ŠD 11. Autobus je v mierke 1:13 s funkciou napájania. Má veľa fascinujúcich detailov a funkčných častí. Obdivovať ich môžete v nasledujúcom videu:

Zdroj: pjotr426, artpeter.net

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest