Greyhound a Loewy – pätnásť rokov spolupráce, ktorá zmenila autobusový svet

Greyhound Lines je najväčšou spoločnosťou poskytujúcou diaľkovú prepravu osôb v USA (obsluhuje viac ako 3 800 destinácií po celej Severnej Amerike). Dnes patrí britskej dopravnej spoločnosti FirstGroup. My budeme putovať v čase desiatky a desiatky rokov dozadu, do čias, kedy dal autobusu Greyhound slávny dizajnér svojej doby, Raymond Loewy, neopakovateľnú tvár.

Greyhound má hlavné sídlo v Dallase. Firmu založil v roku 1914 Carl Wickman. Jeho autobusom prevážal baníkov z Hibbingu do Alice. Meno spoločnosti je odvodené od psej rasy greyhound, ktorá je typickou rasou chrtov. Podľa štatistických údajov je firemné logo jednou z najznámejších značiek v USA.

My sa dnes pozrieme na takzvané „obdobie zázrakov“ tejto spoločnosti.

Spolupráca s Yellow Coach

Od roku 1929, respektíve odvtedy, ako Greyhound kúpil spoločnosť CH Will Motors Co, mali autobusy Greyhound výrazný a rozpoznateľný dizajn. To všetko sa stalo pred prestávkou vo výrobe autobusov kvôli druhej svetovej vojne. Výroba vlastných autobusov (Will) bola prerušená krátko po zlúčení firiem a najväčšie objednávky autobusov Greyhound začiatkom 30. rokov boli dané spoločnosti Yellow Coach. Autobus Z-250, ako aj niekoľko ďalších modelov absorbovali všetky najlepšie vlastnosti spoločnosti Will a Yellow Coach. V roku 1936 sa v rámci spolupráce Greyhound a Yellow Coach vyvinul autobus s motorom vzadu.

Vozidlo dostalo názov model 719. Autobus mal vysokú podlahu, úložný priestor pod podlahou, rovnú prednú časť a zjednodušený štýl. V roku 1937 bol model 719 prepracovaný, aby sa stal modelom 743. Tento už mal klimatizáciu a vznetový motor. Modely 719 a 743 boli Greyhoundom označené ako Super Coach a predaje boli účinne obmedzené na Greyhound a jeho pridružené spoločnosti. Spoločnosť Greyhound Lines zakúpila všetkých 1256 kusov modelu 743 vyrobených v rokoch 1937 až 1939. Výsledkom ďalšej spolupráce bola séria modelov „Silversides“ s naftovým motorom a klimatizáciou, ktoré sa po roku 1939 dostali na diaľkové linky.

Na vlne nového dizajnu


Autobus nie je len karoséria, motor, podvozok. Dôležitým prvkom úspešnosti je aj jeho vzhľad – dizajn, atraktivita pre klienta, nezabudnuteľnosť obrazu. Greyhound sa obrátil na najslávnejšieho dizajnéra tej doby, Raymonda Loewyho, aby navrhol štýl ich autobusov. Raymond Loewy mal v tom čase bohaté skúsenosti s dizajnom vozidiel, od lokomotív a automobilov až po nábytok a plniace perá. Dizajn autobusov bol zvolený v tom čase rozšírenom aerodynamickom štýle – aerodynamické karosérie vytvárali obraz rýchleho automobilu a ďalšie vizuálne efekty zvyšovali ďalšie prvky.

Yellow Coach 719

Yellow Coach 719 (1936) – Tento model bol jedným z prvých úspešných výsledkov spolupráce spoločností Loewy a Greyhound. Originálna farebná schéma, neobvyklý tvar nárazníkov a oblé lemovanie ponad podbehy dodávali vozidlu pocit rýchlosti. Rázvor autobusu narástol v porovnaní s predchádzajúcimi modelmi takmer o meter na 6,2 metra, čo umožnilo umiestniť do kabíny viac cestujúcich. Na rozdiel od tých predchádzajúcich bol model 719 postavený podľa leteckej schémy – semi-monokoku, v ktorom je záťaž prenášaná ako vonkajšou tenkostennou karosériou, tak aj nosným rámom. To všetko s rozsiahlym použitím hliníka. Ďalším prvkom bol veľký batožinový priestor umiestnený pod podlahou autobusu. Nevýhodou modelu bol pre taký stroj pomerne slabý šesťvalcový motor -Séria GM 707, 175 k (nový dieselový motor, ktorý GM vyvíjal, ešte nebol pripravený). 

Yellow Coach 743

Yellow Coach 743 (1937) nahradil model 719. Ide v skutočnosti o výsledok modernizácie myšlienok stanovených v predchádzajúcom modeli, hlavnou črtou tohto autobusu je úplne nový naftový šesťvalec. Vizuálnym rozdielom medzi modelmi bolo presklenie zadnej časti vozidla – namiesto troch dve sklá, iný vzor ventilačných mriežok motora, predné svetlá umiestnené o niečo nižšie. 

16. augusta 1936 Washington Post napísal: Yellow Coach 743 for Greyhound predefinoval komfort autobusovej dopravy. Nový model predstavuje revolučný prielom v dizajne vozidiel na dlhé vzdialenosti.
Viac ako 300 nových zjednodušených autobusov bude premávať pod značkou Greyhound toto leto po celej krajine. Pod inou značkou sa s nimi nestretnete. Autobusy sú technologicky aj funkčne radikálne odlišné od všetkých ostatných autobusov na amerických diaľniciach. Motor bol premiestnený dozadu kvôli väčšej sile a plynulejšej prevádzke, aby sa zabránilo hluku, vibráciám a zápachu. Cestujúci sedia dostatočne vysoko na to, aby si vychutnali krásu ciest. Batožina cestuje v uzamknutých priehradkách odolných voči poveternostným vplyvom pod podlahou namiesto nad hlavou. V Yellow Coach 743 sa prepravuje viac cestujúcich, ale vďaka robustnej konštrukcii z hliníkovej zliatiny váži o dve tony menej ako tie staré. Hlboké, mäkké sedadlá sa sklápajú do štyroch rôznych pozícií, medzi sedadlami je viac priestoru pre nohy. Tienidlá z matného skla ukrývajú lampy, ktoré svojim mäkkým svetlom menia v kabíne autobusu noc na deň.“

Silverside

V rokoch 1938-41 vyvinul Loewy pre Greyhound niekoľko dizajnérskych projektov autobusov, ktoré boli vzhľadovo totožné s budúcim typom PD 3701. Faktom je, že inžinieri spoločnosti Yellow Coach vyvíjali novú generáciu autobusov, ktorá musela uspokojiť rastúci dopyt po doprave. A tak boli konštrukčné časti medzi sebou zjednocované.

„Silversides“ mali ohromujúci nový dizajn, charakteristický pre vtedy prevládajúci štýl Art Deco. Nápadné vlnité hliníkové lišty na bočných stenách mali napodobňovať nerezové opláštenie vozidla Zephyr – najluxusnejšieho vlaku tej doby, zvýrazneného „svietiacim bubnom“ na korme evokujúcim podobu zadných svetiel vlaku.
Vyrábané autobusy sa líšili dĺžkou, počtom sedadiel, prítomnosťou alebo absenciou klimatizácie, benzínových alebo naftových motorov. Všetky však boli vytvorené v rámci štylistického rámca stanoveného Raymondom Lowym. Práve tento model vydržal vo výrobe až do roku 1953, kedy ho nahradili GM PD-4104 a GM PD-4501 Scenicruiser.

Zdroj: nickmix01.livejournal.com

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest