Robur LO 2500 v Československu: pátranie Vlastimila Tělupila po stope malého autobusu z NDR

Pán Vlastimil Tělupil nám opäť poslal zaujímavú správu. Tentokrát sa vydal naprieč históriou hľadať príbeh východonemeckého vozidla Robur LO 2500.

Socialistický Phänomen

Robur bola značka spoločnosti Volkseigener Betrieb VEB Robur-Werke Zittau z východného Nemecka (NDR). Vyrábala najmä trojtonové nákladné vozidlá. Tie sa kompletovali najmä v meste Zittau v dnešnom juhovýchodnom Sasku. Do roku 1946 spoločnosť vyrábala pod značkou Phänomen.  Na základe referenda z 30. apríla 1946 bol v Sasku vyvlastnený všetok majetok osôb odsúdených za nacizmus a vojnových zločincov. V súlade s tým sa zo závodu Phänomen stal Volkseigener Betrieb (ľudový podnik). Začiatkom 60. rokov pribudol do výrobného portfólia továrne známy autobus.

Nechajme rozprávať pána Vlastimila:

„Keď som našiel fotografiu Robur LO 2500, pomyslel som si, koľko toho vieme o týchto malých autobusoch, ktoré sa k nám dovážali v malom počte. Začal som hľadať informácie o týchto malých autobusoch, čo som našiel, to som si zapísal.“

V časoch ČSAD

Nové vozidlá Robur mali oficiálnu premiéru na jarnom veľtrhu v Lipsku v marci 1961, od marca (?) 1961 sa v karosárni v Halle vyrábali valníky Robur LO 2500 a malé autobusy LO 2500.
V závislosti od konštrukcie mali tieto autobusy kapacitu 18 + 1 či 20 + 1 miest na sedenie. U nás ich používali napríklad dopravné podniky v rôznych mestách ako turistické autobusy na malé zájazdy.
Čo sa týka prevádzky autobusov Robur v ČSAD, ak nerátam „Karlštejnbus“, našiel som v prevádzke len jeden v ČSAD D.Z. 605 Gottwaldov prevádzka Luhačovice. Ako dlho tam jazdil , sa mi žiaľ nepodarilo zistiť. Je možné, že týchto autobusov Robur bolo v prevádzke ČSAD viac, ale našiel som len tento, ktorý jazdil v Luhačoviciach.

Na pravidelných linkách

Zatiaľ jediná informácia o tom, že autobus Robur LO 2500 premával na pravidelnej linke, ktorú som našiel, je, že v rokoch 1962 – 1973 premával na linke MHD číslo 5 do Jindřichova v DP Jablonec nad Nisou. Hľadal som ďalej, kde ešte autobusy Robur LO 2500 jazdili. Našiel som, že tento autobus jazdil v DP Pardubice v rokoch 1963 – 1969. V DP Ústí nad Labem boli v prevádzke autobusy Robur LO 2500. Tu nemám presné údaje, jeden bol zakúpený do DP v roku 1962, ďalší bol v prevádzke v rokoch 1964 -1967. O jednom sa uvádza, že bol v prevádzke v DP Ústí nad Labem od roku 1973, ale nenašiel som údaje o jeho vyradení. Priznám sa, že neviem, koľko autobusov Robur bolo v DP Ústí nad Labem v prevádzke, pretože som našiel údaje o prečíslovaní týchto autobusov. Neviem, koľko ich bolo skutočne v prevádzke a koľko administratívne.
Snažil som sa zistiť, koľko týchto autobusov sa zachovalo do dnešných dní , zatiaľ som našiel dva a dúfam, že sa ich zachovalo viac. Myslím si, že vo svojej dobe boli tieto autobusy „niečo“ a podľa môjho názoru by bola škoda, keby sa na ne zabudlo.
Prajem vám krásnu jeseň. Vlastimil Tělupil, Hustopeče

Prosíme o pomoc

Keďže pán Vlastimil patrí k našim stálym prispievateľom a vyhľadáva pre nás naozaj zaujímavé informácie, rozhodli sme sa mu pomôcť. Je potrebné poznamenať, že aj s pôsobením autobusov Robur LO 2500 na Slovensku sa dostávame k mierne zahmleným informáciám. S určitosťou môžeme napísať, že minimálne jeden prevádzkoval DP mesta Prešov. Ďalšie dva bolo kedysi vídať v okolí Litovského Mikuláša a Levíc. Relevantnejšie informácie však nemáme. A tak by sme vás chceli požiadať o pomoc. Ak viete niečo viac o prevádzkovaní autobusov Robur LO 2500 v mestách a obciach na Slovensku i v Čechách, pokojne nám to napíšte do komentárov k článku. Alebo na adresu facebook@sadzv.sk.

Budeme veľmi radi.

Doplnenie

Na našu výzvu zareagoval pán Karel Matějovský, ktorý napísal: „Jeden kus jazdil v 80. rokoch (a možno aj skôr) v severočeských papierňach SEPAP Štětí.“ Ďakujeme za doplnenie.

Zdieľať tento článok

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pin It on Pinterest