Prvý školský autobus Blue Bird №1 bol vyrobený v roku 1927

Albert Laurence Luce sa narodil v roku 1888 v La Grange v štáte Illinois. Študoval vedu a v roku 1913 sa stal distribútorom siete Maxwell (predchodca spoločnosti Chrysler) v kalifornskom El Centro. Po návrate z vojny (kam narukoval v roku 1917) odkúpil akcie Fordu vo Fort Valley v štáte Georgia v rokoch 1919-20.

S rastom predaja automobilov Ford začal Albert podnik odkupovať aj v iných mestách. V roku 1925 dostal príkaz na skonštruovanie modelu Ford TT s upravenou karosériou, konkrétne telom autobusu. Prvou vecou, ​​na ktorú Albert počas práce narazil, bolo, že vozidlo v štádiu prototypu bolo veľmi chatrné a nemalo žiadnu stabilitu. To by pri nepriaznivých cestách mohlo viesť k jeho havárii. Pri prvej prezentácii zákazníkovi sa prihodilo menšie faux-pas, pretože kabína pre cestujúcich vydávala zvuky ako detská hrkálka a aj sa tak správala.

Albert pochopil, že v tejto podobe nemá zmysel ani dokončiť dohodu, keďže autobus mal byť určený na prepravu detí zo vzdialených oblastí do školy. Preto bolo ďalším riešením vyvinúť kvalitný oceľový rám.

V dôsledku toho bol v roku 1927 vyrobený školský autobus Blue Bird №1, od ktorého sa začala odvíjať celá budúca história spoločnosti. Autobus bol vybavený 2,9-litrovým motorom s kapacitou 20 koní. Približná rýchlosť bola asi 40 km / h.

Tento autobus neskôr pomohol Albertovi počas Veľkej hospodárskej krízy. Po úspechu so svojím prvým školským autobusom skončil ako distribútor a stal sa výrobcom školských autobusov. Založil spoločnosť Blue Bird Body Company, ktorá existuje dodnes.

Počas posledných 85 rokov spoločnosť Blue Bird postavila takmer pol milióna autobusov, ktoré odviedli študentov do škôl, na výlety a na športové podujatia. Spoločnosť zostáva jedným z najväčších výrobcov autobusov v krajine a ako jediný sa venuje výlučne školským autobusom.

Zdroj: americanprofile.com

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest