Školské autobusy poháňané pedálmi? V Holandsku žiaden problém

Hovorí sa, že najdôležitejšie životné lekcie sa v školskej triede nenaučíš. A možno, že to platí pre holandské deti dvojnásobne, pretože samotný akt cesty do školy obohacuje nielen ich ducha, ale aj telo. Zrejme neexistuje krajina, kde majú deti školské autobusy na pohon pedálmi a cestu do školy si musia doslova odšliapať.

Projekt vznikol takmer pred dvoma rokmi. V období rastúcich cien plynu a prudkého nárastu detskej obezity vymysleli holandskí pedagógovia úžasne pozitívny spôsob, ako dostať deti do školy a zo školy – nechali ich šliapať na úplne novej flotile cyklistických autobusov. Cyklistika je v Holandsku dlho preferovaným spôsobom dochádzania do zamestnania, čiastočne vďaka ich svetovému systému cyklistických chodníkov , ale už dlhšiu dobu sa do akcie môžu zapojiť aj mladí školáci. Holandské deti už od veku 4 rokov zažívajú, aká zábavná a ľahká môže byť jazda bez auta.

Ako to funguje?

Každý cyklistický autobus je navrhnutý tak, aby pojal jedenásť detí do 12 rokov, ktoré spolu s dospelým vodičom poskytujú pedálovú silu na ich „jazdu“ do školy a späť. V prípadoch, keď tím mladých ľudí nestačí, napríklad na strmých svahoch alebo keď zostane len hŕstka cestujúcich, je tu zabudovaný elektrický motor, ktorý poskytuje ďalšiu podporu.

Holandský výrobca „bicyklových autobusov“ Tolkamp Metaalspecials predal už desiatky týchto špeciálnych vozidiel naprieč Holandskom, Belgickom a Nemeckom – a zdá sa, že sa tento nápad ľuďom páči. Navyše objednávky na bicyklové autobusy sa začali zbiehať z celého sveta.

Spôsob takéhoto cestovania je zároveň akýmsi testom, ako na bicykel reagujú ľudia v iných krajinách. Brilantné malé cyklistické autobusy sú v súčasnosti v testovacom štádiu napríklad v USA, čo sa však čoskoro môže zmeniť, najmä v mestách, kde sa cyklistická infraštruktúra ďalej rozširuje. Zaujímavé je aj porovnanie bežného školského autobusu a cyklistického, ktorý je v Amerike dostupný za 15 000 dolárov. Táto suma je len o niečo vyššia ako dvojnásobok ceny paliva spotrebovaného každým školským autobusom ročne v Spojených štátoch.

V istom zmysle nie je predstava, že deti by si mali cestu do školy „odšliapať“, iba nejakou vzletnou myšlienkou – v skutočnosti je dokonale zladená s tým, čo chceme od nášho vzdelávacieho systému. Koniec koncov, jedna vec je naučiť deti snívať o jasnejšej, zdravšej budúcnosti a druhá ukázať, ako sa tam dostať. Holanďanom sa to darí.

Zdroj + foto: treehugger.com / © Jan Beeldrijk , zdnet.com

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest