Prečo majú americké školské autobusy na karosérii tri čierne pruhy?

Že sú americké školské autobusy žlté, vieme. Vieme aj to, že majú blikajúce výstražné svetlá aj špeciálne značky „stop“. Všimli ste si však niekedy, že takmer každý školský autobus má na každej strane tri čierne pruhy? Tie čierne pruhy sú tam z nejakého dôvodu. Zisťovali sme viac.

„Koľajnice“

Sfarbenie tiel bodavého hmyzu (osa, sršeň, včela…), ale tiež výstražná páska so šikmými pruhmi dokázujú, že čierna a žltá tvoria pútavé farebné kombinácie, ktoré nejde prehliadnuť. Čierne pruhy na žltých školských autobusoch však neslúžia iba kvôli dizajnu.

Pruhy sú pritom z kovu a zvyčajne sú ukryté pod čiernou umelohmotnou či gumenou lištou. Tieto čierne „koľajnice“ vedú po bokoch a zadnej časti autobusu. V podstate sú klasifikované ako silná kovová výstuha a ochrana tenkých stien školského autobusu. Pri haváriách a hlavne nárazoch iných automobilov do autobusu pomáhajú absorbovať silu nárazu a tiež zabraňujú tomu, aby auto pri náraze prelomilo bočnú a zadnú stranu autobusu.

Záhada umiestnenia

Zaujímavé tiež je, že tieto lišty bývajú pri rôznych typoch školských autobusov umiestnené v rôznych výškach. Rozdiel je síce nepatrný, ale je. Ani toto umiestnenie nie je záhadou. Zistili sme, že spodná lišta je nainštalovaná na úrovni podlahy autobusu. Prostredná lišta zodpovedá spodnej časti sedadiel. Posledná, najvyššie položená lišta je inštalovaná v úrovni hornej časti sedadiel. Ak sú tieto vyššie, ako spodný rám okna, býva lišta umiestnená rovno pod oknami.

Pomocníci pri nehode

Nikto nemá rád autobusové havárie. A už vôbec nie tie, keď sa vo vozidle nachádzajú malé deti. Ak však v Amerike k takejto nehode dôjde, tri čierne pruhy budú významným pomocníkom pre záchranné zložky. Ak nie sú po havárii dvere alebo okná školského autobusu prístupné alebo otvorené, strategické umiestnenie pruhov je pre záchranárov užitočné. Špeciálne tímy vďaka nim majú lepšiu predstavu o tom, kde rezať do bokov autobusu. Lišty sú dokonca  schopné ukázať, kde k nárazu došlo.

Foto: mentalfloss.com, wraltechwire.com, wsav.com

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest