Shorty: zriedkavý a málo známy Ikarus 211

Tento autobus sa od bežnej série Ikarus 200 líši nielen skrátenou karosériou, ale aj technickým riešením.

Objavil sa v roku 1974 a bol vyrobený hlavne pre NDR. U  nás o existencii týchto autobusov vedia iba nadšenci a naživo ich videlo len veľmi málo ľudí.

Mnoho ľudí si myslelo, že je to len skrátená (o 2,5 metra) verzia typu Ikarus 255. V kabíne naozaj nie sú nijaké zvláštne rozdiely. Ale technicky ich je naozaj veľa.

Technické dáta

Hlavným rozdielom je pohonná jednotka. Motorom je tu IFA 4 VD, naftový radový štvorvalec s výkonom 125 koní. Používal sa napríklad v slávnych nákladných vozidlách IFA W50, prezývaných „zbabelec“, vyrábaných v NDR. Prevodovka bola mechanická, päťstupňová. Výška vozidla bola do roku 1978 2920mm, po tomto roku sa zvýšila na 3000mm. Nedostatok tepla z motora pri silných mrazoch kompenzoval autonómny benzínový ohrievač. IFA W50 bolo hlavným nákladným autom v NDR. Poznal ho každý mechanik, a problémy s náhradnými dielmi neboli. Pravdepodobne na základe týchto úvah došlo k „skríženiu“ nákladného auta a autobusu.

Pôsobenie v Maďarsku a zahraničí

Typ sa vo veľkom predával iba do bývalej NDR – od roku 1975 do roku 1990 asi 1 100 kusov. Ikarusy 211 sa vyvážali tiež do Vietnamu , Rakúska a Bulharska. Od 90. rokov sa niektoré ojazdené vozidlá predávali do iných krajín (napr. do Rumunska, Poľska, Bieloruska).


Prevažná väčšina z približne 4 500 vozidiel uvedených na trh v Maďarsku smerovala do rôznych spoločností a závodov poľnohospodárskej výroby. Tam slúžili ako špeciálne minibusy na prepravu pracovníkov.

Od roku 1975 do roku 1990 zamierilo do maďarskej spoločnosti Volán 672 kusov. Využívali sa využívali hlavne na zájazdy pre malé skupiny osôb. Tiež ako zmluvná doprava a ako autobus na prenájom. Tiež na menšie miestne služby (pri svadbách, oslavách) a na nepravidelnú medzimestskú dopravu. Typ 211 mali v službe aj maďarské ozbrojené sily.

Koľko z nich prežilo dodnes a v akých mestách nie je známe. V Nemecku sa však dodnes objavujú na stretnutiach veteránov.

Zdroj: © Fishki.net

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest