Poschodový autobus Fiat 413 bol vyrobený pred viac, ako 60 rokmi.

Fiat, taliansky výrobca automobilov so sídlom v Turíne v severnom Taliansku, vyrábal v šesťdesiatych rokoch trojnápravový nízkopodlažný poschodový autobus. Jeho celý názov znel: Fiat 413 Viberti Monotral CV 61.

Krátko z histórie

Fiat 413 bol poschodový mestský autobus vyrobený v roku 1961 spoločnosťou Fiat a karosárskou spoločnosťou Viberti na oslavu 100. výročia zjednotenia Talianska.

Autobusy boli navrhnuté pre turínsku dopravnú spoločnosť „Azienda Torinese Mobilità – ATM Torino“. V roku 1961, keď sa v Turíne konal veľký veľtrh na oslavu 100. výročia zjednotenia Talianska, bol ATM Torino navrhnutý tak, aby vozil návštevníkov na výstavisko. Veľkokapacitné autobusy boli objednané u spoločnosti Fiat, aby uspokojili dopyt a prezentovali nový imidž.

Prvý poschodový

Autobus bolo vyvinutý v roku 1960 a uvedený na trh v roku 1961. Ide o prvý sériovo vyrábaný poschodový mestský autobus v Taliansku. Dvanásť Fiatov 413 bolo vybavených oceľovými nízkopodlažnými karosériami Viberti Monotral, vyrábanými tiež v Turíne. Čo sa týka mechaniky, Fiat 413 bol vybavený motorom Fiat 203.0/156 s výkonom 176 koní, umiestneným bočne v zadnej časti autobusu. Pohon tiež zabezpečovala poloautomatická prevodovka Fiat Magneti-Marelli.

Celková kapacita vozidla pre cestujúcich bola 139 osôb, z toho 20 miest na sedenie a 70 miest na státie na „podpalubí“ a 47 miest na poschodí. Vpredu a vzadu boli tri dvere a dve schodiská.

Turínsky dopravca zachoval 12 exemplárov v pravidelnej prevádzke na linke 64 do roku 1977. Potom slúžili na prepravu turínskych robotníkov do tovární na okraji mesta. Dodnes sa zachovalo aj zreštaurované vozidlo patriace „Association Turinoise des Trams Historiques“.

Foto: busfocus.info

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest