Ikarus 30 objektívom Michala Novotného je aj spomienkou na prvý typ maďarského autobusu, ktorý premával v ČSAD Zvolen

Prológ

Začiatkom roku 1951 sa vo výrobe továrne Ikarus vyskytli mnohé problémy kvôli zastaraným strojom a celkovo technológii výroby. Preto továreň vypracovala exportnú dokumentáciu pre nový, malý autobus, ktorý sa dá za daných podmienok ešte vyrobiť. Na základe vývoja autobusu TR 3.5 bol v roku 1951 predstavený samonosný typ Ikarus 30. Nový autobus si zachoval dispozíciu trambusu – vozidla vyrábaného s motorom zabudovaným v karosérii. Na základe skúseností z výroby typu Tr 3,5 sa znížilo aj množstvo použitého materiálu.

Šírka vozidla bola len 2300 mm, usporiadanie sedadiel bolo 2-1.
Dĺžka je 8400 mm, motor Csepel D413, výkon bol 85 HP (62 kW). Autobus s rýchlosťou 78 km/h odvezol približne 40 cestujúcich. Bol k dispozícii vo verzii s pravostranným aj ľavostranným riadením.
5-stupňová synchrónna prevodovka, spoľahlivý brzdový systém, spoľahlivé mechanické a vnútorné vybavenie a ďalšie priaznivé vlastnosti boli dôvodom jeho medzinárodného rozšírenia. V roku 1953 bol jedným z prvých maďarských autobusov, premávajúcich v ČSAD Zvolen.

Prekvapenie „u hospody“, alebo nečakaný fotoúlovok

Pán Michal Novotný označuje sám seba ako „šialenca“, ktorého zaujíma stará technika. Na svojich potulkách po Maďarsku natrafil na tohto krásavca. Blízke stretnutie komentoval slovami: „U hospody v osadě Kyrályrét jsem našel tohoto krasavce – sice ho hlídal pes – ale (asi) majitel mě pustil blíže a mohl jsem si ho vyfotit – bohužel dovnitř mě nepustil.“

Michal, nevadí – fotky sú nádherné. Sme radi, že ich môžeme „u nás“ zverejniť

©️ Michal Novotný

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest