Autobus Tatra 111: pátranie Vlastimila Tělupila po histórii jedinečného vozidla

Dnes sa vďaka pánovi Tělupilovi opäť vydáme do zaujímavých vôd autobusovej histórie v takmer detektívnom pátraní po autobuse Tatra 111.

A tak, ako to býva zvykom, necháme rozprávať pána Vlastimila Télupila:

Hoci ma veľmi zaujíma história všetkých našich nákladných vozidiel, najväčšiu náklonnosť mám k Tatre 111, známej najmä ako valník, sklápač, žeriav, cisterna a iné. Preto ma veľmi prekvapilo, keď som sa dozvedel o autobuse Tatra 111, ktorý bol pravdepodobne jediným vyrobeným kusom. Existencia ďalšieho exponátu v našej krajine sa nepotvrdila. Začal som pátrať po jeho dávnej histórii a na moje veľké prekvapenie som zistil, že tento autobus sa používal a „dojazdil“ neďaleko môjho bydliska, v Jednotnom roľníckom družstve vo Veľkých Pavloviciach.

Podvozok autobusu Tatra

Jeho vznik sa začal pravdepodobne okolo dvadsiateho piateho novembra 1948, keď závod Tatra Praha – Smíchov prevzal predĺžený podvozok Tatry 111 s označením „predĺžený autobusový podvozok“. Nasleduje „biele miesto“ histórie. Potom som našiel zaujímavú informáciu z marca 1953 o výrobe podvozku Tatra 111 s použitím dielov karosérie z trolejbusu Autobus Tatra T 400, ktorý používala Tatra Praha – Smíchov.

Prestavba

Vodičmi tohto autobusu boli v tom čase páni Sýkora a Špůrek. Na prelome rokov 1963/1964 zamestnanci závodu autobus prestavali tak, ako je to vidieť na zachovaných fotografiách.
Použili pritom diely vtedy nového trolejbusu Škoda 9 TR a pod vedením pána Josefa Jonáka navrhli a vyrobili niektoré časti karosérie.

Za odmenu do NDR

Prestavba bola dokončená začiatkom jari 1964 a ako určitá odmena pre všetkých zamestnancov podieľajúcich sa na prestavbe bol atraktívny zájazd do Nemeckej demokratickej republiky
konkrétne do miest Roth a Erfurt.

Smer Veľké Pavlovice

V roku 1966, keď smíchovský závod Tatra získal nový autobus Škoda 706 RTO, Tatru 111 zakúpilo Jednotné poľnohospodárske družstvo vo Veľkých Pavloviciach, kde s ním jazdil
traja vodiči – páni Novák, Hlávka a Melichar. Osobne som sa rozprával s pánom Melichárom a pánom Hlávkom.
Podľa ich opisu mal autobus 52 miest na sedenie a kabína vodiča bola z dôvodu odhlučnenia oddelená od priestoru pre cestujúcich zasúvacími dverami ako v starých električkách. Autobus bol neustále v prevádzke, vozil členov družstva nielen na zájazdy po celom Československu (prvých desať rokov), ale vďaka svojmu podvozku aj na polia. Využívali ho aj poľovníci na poľovačky. Okolo rokov 1972 – 1975 už neprešiel technickou kontrolou a bol zošrotovaný. Pravdepodobne sa to stalo v roku 1975.

Výborný motor

Autobus bol síce zošrotovaný okolo roku 1975 ale nie celý. Mal totiž dobrý motor – používal sa v inej Tatre 111. Ten bol v prevádzke v družstve Veľké Pavlovice a podľa jednej z verzií bol následne predaný Agrostavu Hustopeče.
Existujú podrobné výkresy autobusu Tatra 111 z roku 1943, teda krátko po začatí výroby nákladných automobilov Tatra 111. Ďalšie sú z rokov 1946 a 1947, žiaľ, o inom vyrobenom autobuse Tatra 111 neviem. Oficiálne údaje o výrobe autobusu Tatra 111 som nikde nenašiel. Tieto informácie sú podľa môjho názoru najpravdepodobnejšie. Keďže ľudská pamäť sa stáva
zradná, vopred sa ospravedlňujem za prípadné nezrovnalosti.

Pán Miloslav Ptáček dopĺňa

Pán Vlastimil nám preposlal mail, ktorý dostal od pána inžiniera Ptáčka. Stojí v ňom:

Vážený pán Tělupil,
so záujmom som si prečítal Váš článok o autobuse Tatra 111. Žiaľ, ako sám píšete, na pamäť sa nedá príliš spoliehať, a tak vzniklo niekoľko nepresností. S autobusomsom prišiel do styku ako zamestnanec Tatry Smíchov v roku 1962, keď ešte jazdil s pôvodnou karosériou, vyrobenou z komponentov trolejbusov T 400. Tie Tatra vyrábala v 50. rokoch minulého storočia. Závody a ich organizácia ROH v tom čase prakticky nemali šancu získať nové autobusy. A tak bol autobus na prelome rokov 1963-64 prestavaný. Na prestavbu sa použili diely z vtedy nového trolejbusu 9TR z Ostrova. Pod vedením pána Jozefa Jonáka z konštrukčného oddelenia sa skompletizovali a vyrobili potrebné diely, ako sú dvere a pod. Základné časti predných a bočných stien vrátane zasklenia však boli z citovaného trolejbusu.

Gestikulujúci muž je pán Josef Jonák v rozhovore s vodičom Špůrkom.

Prestavba bola dokončená na jar 1964 a ako akúsi odmenu pre zamestnancov zapojených do projektu zorganizovali ROH a VTS zájazd do NDR. Presnejšie do miest Gotha a Erfurt. Mal som možnosť zúčastniť sa na tomto výlete a v jeho priebehu som urobil niekoľko fotografií, na ktorých bol autobus zobrazený. Vodičmi autobusu boli v tom čase páni Síkora a Špůrek. O jeho presune do Veľkých Pavlovíc veľa neviem. Myslím, že sa uskutočnil niekedy v roku 1966, keď závod získal vtedy novú Škodu 706 RTO.
Prikladám niekoľko nájdených fotografií z tejto cesty.

S pozdravom ing. Miloslav Ptáček

Doplnenie Vlastimila Tělupila

Po publikovaní tohto článku sa nám ozval pán Vlastimil s ďalšími zaujímavými informáciami: Po začatí výroby Tatry 111 v roku 1943 vznikol v podniku Sodomka vo Vysokom Mýte konštrukčný výkres autobusu na podvozku Tatry 111. Prvý výkres z roku 1943 mal továrenské číslo 211-4-00-01 a na výkrese bol podvozok označený ako 6500/111. Podľa tohto výkresu mal mať tento autobus 27 miest na sedenie a 33 miest na státie, celková obsaditeľnosť by bola 60+1 osoba.
Ďalší výkres autobusu Tatra 111 s číslom 03-60 z roku 1944 bol bez ďalších podrobností.
V roku 1946 vznikol ďalší výkres číslo 1- 223- 6 – 00- 01, podľa ktorého mal mať autobus Tatra 111 40+1, teda 36 miest na sedenie a 44 na státie +1, teda 30 miest na sedenie a 50 na státie. Napriek tomu, že výkresy boli vyhotovené, nebol vyrobený ani jeden prototyp autobusu Tatra 111, ani nebol uvedený do prípadnej výroby.

Nedávno som sa tiež dozvedel, že autobus Tatra 111 „išiel“ z ČKD najprv do STS Hustopeče, odtiaľ „išiel“ do JZD Veľké Pavlovice, kde jazdil až do svojho zošrotovania.

Zostáva nám len poďakovať sa obidvom pánom za skvelé pátranie aj krásne fotografie.

Zdroj a foto: Vlastimil Tělupil, ing. Miloslav Ptáček

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest