Pickwick Nite Coach – Hotel na kolesách z roku 1928!

Môže sa medzimestský autobus vyrovnať úrovni pohodlia vlaku, a nielen vlaku? Samozrejme, že môže. Budete prekvapení. Zvlášť ak máte na mysli moderný linkový autobus vybavený pohodlnými sedadlami, jedálňou, kávovarom a stewardkou. Ale čo keď sa vrátime takmer o sto rokov späť?

Mnohí ľudia povedia, že vtedy neexistovali autobusy, a snažia sa pripomenúť nám archaické nákladné vozidlá s karosériou na prepravu ľudí, vybavené jednoduchými sedadlami. A vlaky mali, samozrejme, vyššiu úroveň pohodlia. A to v mnohých ohľadoch. Je možné si predstaviť autobus, ktorý by ste v 30. rokoch vedeli úspešne porovnať v úrovni komfortu so spacím vozňom vlaku? Áno? Nie? Verte, že taký autobus existoval.

Pickwick Nite Coach

Autobus bol určený na dlhé trate. Na svoju dobu bol taký pokročilý, že ju jednoducho predbehol. Bol vyrobený v roku 1928. Predstavte si len, že v tých časoch bolo v tomto autobuse 26 plnohodnotných miest na spanie, kuchyňa a bufet a v zadnej časti autobusu bola plnohodnotná kúpeľňa. To je celý minihotel na kolesách, ak sa to tak vezme.

Dnes sú lôžka v autobusoch skôr nemysliteľné už len z bezpečnostných dôvodov, ale vtedy to bolo super.

Základom karosérie bol oceľový priestorový rám, bočné panely boli podľa vtedajšej „leteckej“ módy vyrobené z hliníka a k motoru s výkonom 110 koní bol veľmi dobrý prístup. Rozmery autobusu boli na vtedajšie pomery pôsobivé. Dvojposchodová karoséria dlhá 10 metrov a vysoká viac ako 3 metre sa na ceste vynímala, akoby to nebol autobus, ale malý parník. Kvôli značným rozmerom boli vraj problémy s riadením, šoféri tieto autobusy nemali veľmi radi. Boli vyrobené len 4 tieto vozidlá, nie je známe, či sa niektoré z nich zachovalo dodnes.

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest