SOR BN 10,5: do zbierky Ivy Rajm pribudol nový model autobusu

Dnes sa opäť vydáme do sveta autobusových modelov. Konkrétne do Pardubíc, kde žije  MUDr. Iva Rajm. Tá sa môže pochváliť novým kúskom vo svojej zbierke.

Pani Ivu našim pravidelným čitateľom nemusíme predstavovať. Len pripomíname, že pracuje v Čechách na patológii súdneho lekárstva a jej koníček je veľmi zaujímavý. Aj keď zo štatistického pohľadu dosť netradičný. Ak chcete, rozhovor s pani doktorkou Ivou Rajm si môžete prečítať tu. My sa zatiaľ pozrieme na jej najnovší prírastok v zbierke.

Model : SOR BN 10,5 2018
Mierka : 1:43
Materiál : resin
Výrobca : Jiří Plodík

SOR BN 10.5 je model českého mestského polonízkopodlažného autobusu s dĺžkou približne 10,5 m. Jeho výroba sa začala v SOR Libchavy v roku 2005 a pokračovala až do roku 2022.
BN 10.5 je dvojnápravový „low entry“ autobus, ktorý je určený predovšetkým na mestskú alebo prímestskú prevádzku. Na pravej strane autobusu sa nachádzajú troje výklopné dvere. Priestor medzi prednými a strednými dverami je nízkopodlažný (vo výške 360 mm nad zemou). Zadná časť vozidla je vo výške 800 mm nad zemou. Zadná náprava je hnacia, (španielskej značky DANA), predná náprava je lichobežníkovej konštrukcie s nezávisle zavesenými kolesami a je vlastnej výroby. Motor a mechanická prevodovka sú umiestnené v zadnej časti vozidla. Polosamonosná karoséria, ktorá je zvarená z oceľových uzavretých profilov, je zvonka opláštená, interiér vozidla je obložený plastovými panelmi.
Autobusy SOR BN 10,5 nahradili svojho predchodcu, vysokopodlažné autobusy SOR B 10,5. Autobusy BN 10.5 sa tak používajú na menej vyťažených mestských alebo prímestských linkách.

Foto: Iva Rajm

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest