Neuveriteľný príbeh elektrických autobusov … spred viac, ako 100 rokov

V Londýne v rokoch 1907-1910 jazdili na cestách elektrické autobusy, ktoré sa zdali byť schopné ľahko zvíťaziť v konkurencii ostatných vtedajších dopravných prostriedkov, ako boli napríklad autobusy so spaľovacími motormi. Potom, ako to v histórii technológií a inovácií niekedy býva, sa stalo niečo, čo navždy zmenilo beh udalostí. Londýnu trvalo ďalších 114 rokov, kým sa vrátila flotila batériových elektrobusov!

Dnešok versus minulosť

Dnešné elektrobusy sú schopné prepraviť 77 osôb s dojazdom 310 km, takže v praxi nepotrebujú priebežné dobíjanie počas dňa na linke. V skutočnosti sú dobíjacie stanice nainštalované v špeciálnych boxoch a sú čiastočne napájané fotovoltickou energiou z panelov na ich strechách. Fantastické sú tieto inovácie moderného sveta, nebyť toho, že v Londýne už pred 100 rokmi jazdili elektrické autobusy a dávali zabrať dymiacim a hlučným kolegom so spaľovacím motorom. Tento pokrokový, ale zabudnutý vynález znovu objavil žurnalista Mick Hamer v knihe A Most Deliberate Swindle (Najzamýšľanejší podvod) V nej pripomína, že tento podnik neuspel nie kvôli technológii, ktorá v mnohých ohľadoch prekonávala spaľovacie motory, ale kvôli podvodnému riadeniu spoločnosti, ktorá tieto autobusy vlastnila. Poďme sa vrátiť v čase.

Trampoty spaľovacích autobusov v Londýne

Všetko sa to začalo na začiatku 20. storočia, keď v pretekoch o nahradenie konských omnibusov v Londýne vstúpili do sporu tri rôzne systémy: autobusy so spaľovacími motormi, bizarné (ale zjavne fungujúce), parné -motorové autobusy a elektrobusy spoločnosti Electrobus.  Prvý typ odštartoval závody v preprave osôb hneď na začiatku a v rokoch 1905 až 1907 sa ich po meste pohybovalo od niekoľkých desiatok až po 1 000. Veci však nešli tak hladko, ako sa zdalo. Tisíce Londýnčanov sa sťažovali na tieto zapáchajúce a hlučné beštie, ktoré polícia často zastavovala a posielala späť do dielní pre nadmerné obťažovanie okoloidúcich. Len v roku 1907 sa to stalo 8500-krát. Okrem toho boli autobusy so spaľovacími motormi stále nespoľahlivé. Často sa počas jazdy pokazili, takže ľudia uviazli a ulice boli zahltené pokazenými autobusmi. Mnohí cestujúci radšej čakali na zastávkach na oveľa bezpečnejšie omnibusy ťahané koňmi.

Trik s akumulátormi

V tejto situácii, keď dieselové autobusy takmer prehrali, sa objavila ultramoderná alternatíva: elektrobusy. Tiché, bez výfukových plynov a mimoriadne spoľahlivé, pretože sa v nich toho veľa nemohlo pokaziť. Ich dojazd bol síce len 60 kilometrov a dobíjanie batérií trvalo osem hodín, ale inžinieri spoločnosti vynašli veľmi dômyselnú metódu, ako rýchlo vrátiť „vybité“ autobusy späť na cesty. Vozidlo sa dostalo do plne vybavenej dielne, kde sa 1,8 tonový olovený akumulátor za niekoľko minút vymenil za nabitý, čo umožnilo obnoviť prevádzku už za tri minúty. A tak 15. júla 1907 začal v uliciach Londýna premávať prvý zo šiestich elektrobusov, a to za tých najlepších podmienok. Aj preto, že krátko po ich objavení skrachovala spoločnosť vyrábajúca dieselové autobusy. V dôsledku toho zmizlo z londýnskych ulíc 100 takýchto vozidiel.

Na vlne superlatív

Výhody elektrobusov boli okamžite zrejmé a medzi Londýnčanmi vzbudili veľký záujem a nádej. Denník Daily News v jednom zo svojich článkov predpovedal, že nenávidené autobusy so spaľovacím motorom rýchlo zmiznú z ulíc mesta. Najvplyvnejší britský inžinier tej doby Douglas Fox na konferencii o doprave v roku 1908 povedal: „Elektrobusy sú najmohutnejšími protivníkmi konských omnibusov, dieselových autobusov a dokonca aj električiek.“ Zdalo sa, že cesta k elektrickým autobusom je zjazdná, ale veci sa vôbec nevyvíjali podľa predstáv. Problémom nebola technológia, ktorá fungovala dobre, ale tí, ktorí spoločnosť Electrobus založili: Edward Ernest Lehwess, absolvent práv v Zürichu, svetobežník a mechanický expert, a Edward „Teddy“ Beall, bývalý právnik, ktorý už bol odsúdený za podvod.

Podvodníci v cylindroch

Obaja zakladatelia videli v elektrických autobusoch skôr spôsob, ako rýchlo zarobiť veľa peňazí, než revolučný dopravný prostriedok. Sľubovali, že v priebehu niekoľkých rokov uvedú na cesty až 300 elektrobusov. Tiež vyzvali verejnosť, aby si kúpila akcie spoločnosti, kým nezískajú 300 000 libier (dnes takmer 30 miliónov eur) potrebných na expanziu, pričom sľubovali 25 % návratnosť investícií ročne. A presvedčili nielen naivných občanov, ale aj amerického priemyselníka Cherlesa Goulda. Ten súhlasil s dodávkou batérií pre ich autobusy len za prísľub budúcej platby.

Domček z kariet sa zrútil v priebehu niekoľkých rokov, keď sa sľubované zisky nedostavili a novinárske pátranie odhalilo, že Electrobus v skutočnosti nemal žiadne patenty na elektrické autobusy ako záruku za peniaze vložené investormi (ako sa Lehwess a Beall chválili). Zo získaných 95 000 libier sa na nákup nových autobusov použilo len 14 000 libier. Vysvitlo, že ostatné prostriedky sa použili skôr najmä na financovanie drahej životnej úrovne dvoch podvodníkov. 

Noviny odhalili, že aj tých približne 20 elektrobusov, ktoré boli uvedené do prevádzky, postavila spoločnosť kontrolovaná samotným Lehwessom, ktorá si za ne účtovala oveľa viac, ako stáli.

Koniec… na viac, ako 100 rokov

3. januára 1910 elektrobusy zrazu zmizli z ulíc, pretože spoločnosť bola „reštrukturalizovaná“, t. j. skrachovala kvôli pochybeniam svojich majiteľov. Niekoľko vyrobených vozidiel bolo predaných na odškodnenie investorov a v Brightone sa im darilo ešte ďalších sedem rokov. Príbeh londýnskych elektrobusov však, žiaľ, navždy pošramotil povesť tejto technológie v rozhodujúcom období pre vznik nových druhov motorovej dopravy. Nikto už do nej nechcel investovať a zdokonaľovať ju, zatiaľ čo dieselové autobusy boli početnejšie, lacnejšie a spoľahlivejšie. A nakoniec spolu s autami ovládli moderné mestá a prinútili ľudí zvyknúť si na hluk a toxické výpary.

Ale keby za Electrobusom stáli seriózni investori, a nie podvodníci, kto vie, možno by sme dnes už všetci jazdili na elektromobiloch a, samozrejme, aj na autobusoch a prechod od fosílnych palív by bol oveľa, oveľa jednoduchší.

Via: qualenergia.it

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest